Svet Ivana Bélu Vojteka v Starom divadle

parnas_vojtek6Herec nie je len osoba, ktorá stvárňuje v divadle nejakú postavu. Je to aj človek, majúci  rôzne iné aktivity, v ktorých realizuje svoju kreativitu a fantáziu, vkladá do nich svoje pocity, myšlienky, nálady… Takou vedľajšou aktivitou Ivana Bélu Vojteka je aj poézia, ktorú predstavil v stredu večer v Starom divadle Karola Spišáka.

Celé sa to udialo v Štúdiu Tatra Starého divadla. Pod pódiom boli umiestnené stoly s červenými obrusmi a ligotavými sviečkami, ktoré neskôr dotvárali prítmie „kaviarne”. Mohli ste si so sebou vziať občerstvenie z neďalekej divadelnej kaviarne a vychutnávať si atmosféru, ktorú nevytvárali len vystupujúci umelci, ale aj ich prítomní priatelia a známi. Toto všetko sa dá zažiť v Literárnej kaviarni Parnas, ktorá vytrhne človeka z každodenného ruchu a ponúkne mu kvalitný zážitok.

parnas_vojtek2

Tentokrát sa to dialo v réžii Ivana Vojteka st., ktorý si pozval niekoľko hostí. Úvodom  večera sa predstavili jeho hereckí kolegovia z DAB Peter Oszlík a Branislav Matuščin. Za spevu Katky Hasprovej sme počuli známe melódie z muzikálu Báthoryčka, ale aj pretextované verzie piesní Maybe this time (muzikál Cabaret 1972), Mon dieu (Edith Piaf) a All that jazz (muzikál Chicago 2002). Medzi každým hudobným vstupom prednášal Ivan Vojtek svoje verše, myšlienky, ktoré okorenil svojím hereckým umom. Potom sa k nemu pridal jeho kamarát Jozef Švoňavský, s ktorým „zamladi skladali piesne – teda v dávnej minulosti,” ako poznamenal Peter Oszlík. Záverom programu odzneli zvuky hudobného tria I fell jazz.

Renata_rynikovaAj toto bol jeden zo stredajších večerov, ktoré sa dajú zažiť v Starom divadle Karola Spišáka. Ak by ste teda mali záujem vychutnať si podobnú atmosféru, tak máte možnosť zažiť podobný autorský projekt ďalšej herečky Divadla Andreja Bagara Renáty Ryníkovej, v priestoroch SDKS. Jej literárna kaviareň sa bude diať v znamení prozaicko-poetického pásma s názvom: „Anjel hriešny a jeho zarmucovadlo”, ktorý ozvláštnia aj študenti nitrianskeho konzervatória. Ak teda chcete zažiť niečo nové, určite si nenechajte ujsť tento hudobno-dramatický projekt, odzrkadľujúci herečkine osobné skúsenosti a postoje v umeleckom svete i mimo neho.

 

Autorka článku: Lucia Holienčinová
Autor foto: JUPIK


 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.