Všetko najlepšie, Ponitran!

Ponitrianske tanečniceAk občas prechádzate okolo internátu Hospodár a je pondelok alebo streda večer, máte možnosť začuť rýdzi slovenský folklór a mohutné spevy vychádzajúce z jednej z miestností na poschodí tejto budovy. Nie, nebýva tam žiaden milovník ľudovej hudby, ktorý by „vypekal” svoje reproduktory. V tomto čase tu skúša folklórny súbor Ponitran, ktorý tento rok oslavuje už svoje 45. narodeniny.

Folklórny súbor už od svojho vzniku v roku 1966 pôsobí pod menom našej univerzity. Počas rokov, ktoré si teraz pripomína, sa súbor neustále formoval a nakoniec našiel svoju jedinečnosť v repertoári z oblasti Ponitria, Tekova a Hontu (od Topoľčian cez Nitru, Zlaté Moravce, Levice, až po Krupinu), čo predstavuje rozsiahlu oblasť s množstvom na ľudové prvky úzko profilovaných obcí. Toto územie je známe aj gajdošskými tradíciami, a to nielen vďaka gajdám, ale aj typickému spevnému a hudobnému štýlu. Folklórny súbor spracúva materiály z vlastných výskumov a prezentuje aj tradičný ľudový odev, často aj v jeho originálnom prevedení. Členmi Ponitranu sú zväčša študenti UKF, nájdu sa v ňom ale aj pedagógovia a pracujúci, ktorí po štúdiu našli svoj domov v Nitre. Keďže klasické študovanie oboch stupňov vysokej školy na Slovensku trvá päť rokov, z partie muzikantov aj tanečníkov každý rok niekto odbudne. Pozitívom ale je, že prichádzajú stále noví prváci, ktorí majú záujem o folklór a jeho pestovanie. Počet členov súboru sa teda pohybuje okolo 50. Každý nováčik si určite rozšíri svoje folklórne znalosti, pretože oblasť Ponitria sa v iných súboroch nevyskytuje vôbec alebo len veľmi málo.

Ponitran - kompletná zostava muzikantov a speváčok

45 rokov je pomerne dlhá doba. Človek za ten čas stihne toho veľa. Detstvo, pubertu, dospievanie, problémy, úspechy. Aj Ponitran má čo o sebe za tento čas povedať. Nie každý rok bol úspešný a súbor musel neraz riešiť zložité situácie, napríklad dočasné fungovanie bez tanečnej zložky. Našťastie, každý problém má svoje riešenie, a tak si folklórny súbor môže zaspomínať na úspešné roky, ktorých bolo podstatne viac. V roku 2000 nastúpila do hudobnej zložky súboru Ing. Svetlana Kolláriková Zaujcová a o päť rokov neskôr si Bc. Peter Kollárik zobral na starosť tanečníkov. Spolu s riaditeľkou, docentkou Janou Depešovou, vedú súbor až doteraz. Pod ich vedením sa Ponitran zúčastnil množstva akcií, podujatí a súťaží doma i v zahraničí. Každoročne vystupuje na Akademickej Nitre a Zvolene, hráva na podujatiach pre univerzitu, mesto, obce, na rôznych firemných akciách a vidieť či počuť ste ho mohli aj v rôznych televíznych a rozhlasových nahrávkach. Nejedenkrát už vycestoval aj za hranice, predstavil sa okrem iných aj v Poľsku, Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku, Francúzsku, Tunise, Azerbajdžane a Španielsku, odkiaľ si priviezol viacero titulov a ocenení. Budúci semester navyše rozšíri svoju tvorbu o nové CD.

Ponitran v plnej paráde

Dnes slávi folklórny súbor Ponitran svoje 45. narodeniny. Nie je to však iba oslava veku súboru. Ide predovšetkým o oslavu samotného folklóru a ľudí, členov bývalých aj súčasných, oslavu partie kamarátov, ktorých spája láska k hudbe, tancu, spevu a javiskovému vystupovaniu. Želáme vám všetko najlepšie!

autor článku: Jozef Rybár
autorka fotografií: Katarína Gališinová, archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.