Jan Kraus: „Hosť do programu – Boh do programu“

Jan Kraus ako porotca v talentovej súťažiKritiku už nevníma, pretože tí, čo ho neznášajú, sa naučili nevšímať si ho. Má rád neznámych a šialených hostí, pretože ho teší, že im pomôže „presláviť sa”. I toto sú vyjadrenia známeho českého moderátora, herca, publicistu, scenáristu a režiséra Jana Krausa.

Váš osobitý štýl humoru nevyhovuje všetkým. Ste často pod paľbou kritiky. Ako ju zvládate?

Dnes už veľmi veľkú kritiku nikde nevnímam. Myslím, že tí, čo ma neznášajú, sa naučili nevšímať si ma. To veľmi pomôže.

Program Uvolněte se, prosím! je divácky mimoriadne obľúbený. Ako vznikol?

Vlastne náhodou. Mali sme zaplniť vysielací čas po filme a pred správami, malo to mať sedem dielov. Napočudovanie to prežilo.

Spolupracovali ste s mnohými známymi osobnosťami. Ktoré z nich vás najviac inšpirovali v profesionálnom živote?

Tých je toľko, že to by som dlho vymenovával. Ale zásadnou inšpiráciou bol John Carsson, Američan, ktorý vlastne formát Late Night Show v päťdesiatych rokoch minulého storočia začal.

Jan KrausMáte pred natáčaním šou nejaký špeciálny rituál?

Čiastočne áno. Pár minút pred programom chcem mať úplný pokoj. Spoločne s kapelou stojíme pripravení v zákulisí asi päť minút pred začiatkom. Inak celý štvrtok, kedy sa show nakrúca, mám trochu iný program než iné dni a skoro žiadnu prácu cez deň, aby som večer nebol „unavený”.

Podľa čoho si vyberáte hostí do programu?

Nevyberám ich vôbec. To robí kreatívna producentka, vlastne riaditeľka programu, Simona Matasková.

Na koho spomedzi zaujímavých hostí si spomínate najradšej?

Hosť do programu – Boh do programu. Mám rád, keď sa objaví trochu extravagantný hosť – a najlepšie niekto neznámy. Mám potom trošku pocit, že som možno pomohol niekoho objaviť. I keď môže ísť občas o niekoho trocha šialeného. U významných a slávnych musím byť zase rád, že vôbec ku mne do programu prídu.

Je vo Vašom profesionálnom živote nejaký projekt, pri ktorom ľutujete, že ste doň vstúpili?

Niekoľko ich bolo, to patrí k práci. Nie je to nič prekvapivé. Prekvapením býva, keď práca, od ktorej ste príliš veľa nečakali, vás nad očakávanie nadchne.

Nastal niekedy vo vašom živote či v kariére zlom, kedy ste si povedali, že už nechcete pokračovať? Chceli ste niekedy odísť zo šoubiznisu a žiť v anonymite?

Zatiaľ nie, ale nemôžem vylúčiť, že to príde. Občas mi beží hlavou myšlienka všetko nechať. Ale to mi behá hlavou asi od pätnástich rokov, takže…

Veľa ľudí kritizuje váš zvláštny vzťah s bývalou manželkou. Na verejnosť občas prenikajú i nie celkom pravdivé informácie… Aký je vlastne medzi vami vzťah?

Náš vzťah s bývalou manželkou nikto nekritizuje – možno bulvár. To nemám prehľad. Máme vzťah výborný, opýtajte sa jej.

Pred istým časom prebehla médiami správa o vašom nemanželskom synovi Markovi. Ako ste to s rodinou prijali a aký máte spolu vzťah?

Syn je syn – taký vzťah. Marek sa stal súčasťou našej rodiny, bodaj by nie, keď je môj syn. Začiatok nie je najľahší, ako pre syna, tak pre otca, ale nám sa to podarilo úspešne prekonať.

Na čo ste v živote najviac pyšný?

Na to, že nie som pyšný.

Jan Kraus ako porotca v talentovej súťaži

Aké projekty pripravujete do budúcna?

Jeden z projektov je so všetkým skončiť. Ale zatiaľ ho intenzívne nepripravujem, iba o ňom, ako som povedal, občas premýšľam. A tiež v novembri vyšlo prvé číslo časopisu Kraus. Je to mesačník a má veľmi malú redakciu, pretože nepotrebujem redaktorov a novinárov, ale autorov.

Ako vznikol nápad na jeho tvorbu?

Ponúklo mi to vydavateľstvo Sanoma, v Holandsku vydávajú obdobné osobné časopisy s dobrými výsledkami.

Čo by ste poradili študentovi po vysokej škole, aby sa uplatnil?

Ťažko vám môžem radiť v odbore, kde sám nie som odborníkom (poznámka redakcie: Jan Kraus vyštudoval gymnázium). Ale je všeobecne platné, že najmä v mladosti je lepšie mať nižšiu pozíciu v dobrom podniku, než vyššiu pozíciu v hlúpom podniku.

autorka článku: Kristína Dojčánová
zdroj fotografií: cstalent.blogspot.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.