Študentský ITnformačník

Walking Dead bude mať komixovú grafikuVo svete informačných technológií sa neustále čosi deje. Niekoľko takýchto „čosi“ vám prinášame na tejto dvojstránke, aby ste aj vy mali prehľad o serióznych novinkách zo sveta IT, ale aj o pripravovaných videohrách.

YaCy

logo YaCyGoogle je stále najznámejším internetovým vyhľadávačom. To sa snaží zmeniť nový slobodný peer-to-peer vyhľadávací engine. Na rozdiel od doterajších bežných vyhľadávacích systémov, YaCy nezískava informácie z centrálneho servera, ale zo siete nezávislých „peers“, teda priamo užívateľov, ktorí si tento softvér stiahli, pričom žiadny jednotlivý používateľ nemá vplyv na zobrazovanie výsledkov. Takýmto spôsobom sa autori snažia bojovať proti veľkým firmám a nútenému odovzdávaniu súkromných informácií pri každom použití týchto služieb. Tak ako pri každej rozbiehajúcej sa technológii, aj v YaCy ponúkajú niektoré témy lepšie výsledky vyhľadávania, ako iné. Každý používateľ vytvára individuálne vyhľadávacie indexy a hodnotenia, takže výsledky lepšie zodpovedajú tomu, čo používateľ hľadá v priebehu času. Vyhľadávač si môže každý vyskúšať na www.search.yacy.net. Softvér je kompatibilný so všetkými operačnými systémami.

Google Music

Americká spoločnosť Google berie vojnu medzi Androidom a iOS vážne. Dokladuje to aj novembrovým spustením služby Google Music. Jednou z najväčších výhod novej služby oproti iTunes je, na rozdiel od služby Applu, podpora viacerých mobilných operačných systémov, z ktorých sa dá hudba zakúpiť, a to dokonca aj v populárnom formáte MP3. Čo sa týka ambícií novej služby internetového giganta, ako sa vyjadrili rôzni americkí žurnalisti, nejde o porazenie iTunes, ale iba o vyplnenie veľkej diery v kategórii hudobných služieb pre Androidy. Tento mobilný operačný systém totiž ovláda 52% trhu, čo je proti 15% iPhonu poriadny rozdiel.

Google Music zatiaľ neponúka nič svetoborné, respektíve nič, čo sme nevideli u služieb od Amazonu či Applu. V zozname hudby bude už čoskoro takmer 13 miliónov pesničiek od troch zo štyroch najväčších hudobných vydavateľov sveta (s Warner Music sa Google nedohodol), rôzni nezávislí interpreti sú samozrejmosťou. Užívateľov poteší cloud úložisko určené pre 20 000 pesničiek zdarma. Pre porovnanie, iTunes Match je úložisko na 25 000 piesní, ale s ročným poplatkom 25 dolárov. Suma sumárum, Google jednoducho potreboval takúto službu a ak mu to náhodou nevyjde, zrejme si to odnesie pár ľudí a život pôjde ďalej.

Mass Effect 3

Už po tretíkrát sa v koži kapitána Shepparda pokúsime zachrániť galaxiu a hlavne Zem od neodvratnej hrozby gigantických Reaperov. Tretí a záverečný diel trilógie nás povodí po mnohých známych aj nových lokalitách, opäť budeme dávať dokopy partiu ľudí/mimozemšťanov/neidentifikovateľných humaniodov a, samozrejme, dočkáme sa epického príbehu. Hra sa presúva bližšie k RPG prvkom, hoci boje budú stále rovnako akčné ako v druhom diely. Budeme mať možnosť kooperatívnej hry, ktorá by však nemala ovplyvniť hlavnú dejovú líniu. Ako inak, aj tentoraz nás čaká niekoľko koncov, ktoré sa budú odvíjať od našich rozhodnutí počas hry, nášho vzťahu k jednotlivým postavám a šikovnosti pri uzatváraní spojenectiev s inými rasami. K tejto dobrodružnej RPG sci-fi hre by sme sa mali dostať už v marci tohto roku.

The Walking Dead

So živými mŕtvymi sa v posledných rokoch roztrhlo vrece aj vo svete videohier, akcie ako Left 4 Dead či Dead Island sú toho úspešnými príkladmi. Svojou troškou do mlyna sa chystá prispieť aj štúdio Telltale Games, známe najmä adventúrnymi remakmi rôznych starých seriálov a filmov. Osem rokov vychádzajúci komiks The Walking Dead dostane v marci po seriálovej adaptácii aj hernú, pretože Telltale chystá epizodickú akčnú adventúru zasadenú práve do tohto sveta, v ktorom sa skupinky nenakazených ľudí snažia dožiť ďalšieho dňa.

Walking Dead bude mať komixovú grafiku

Hlavný hrdina komiksu Rick je ešte len v kóme, keď je Lee prevážaný do iného väzenia. Auto však počas cesty narazí do chodca a havaruje, pričom z chodca sa vykľuje jeden z prvých nakazených. Leeho prvou úlohou je hlavne dostať sa von z vraku auta a ubrániť sa. Vývojári chcú zamerať hráčovu pozornosť najmä na rôzne dilemy, pretože každé rozhodnutie, ktoré počas hry urobíte, bude mať svoje následky. Vidíte postavu, ako sa snaží utiecť pred nemŕtvymi. Nepomôžete jej? Fajn, nič sa nedeje. Možno však vedela dôležitú informáciu, alebo mala nejakú zbraň navyše a podobne. Grafická stránka hry by mala vychádzať z komiksu, avšak na rozdiel od neho bude plne farebná.

autori článku: Pavol Hirka, Marek Čabák
zdroj fotografie: zing.cz

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.