Boj o pracovné miesta

Niekoľko rokov študujete na vysokej škole, aby ste mali lepšie platenú prácu. A výsledok? Mnohí absolventi končia mimo svojho odboru a na nižších miestach. Podľa prieskumu spoločnosti Profesia pracuje na niektorých pozíciách až 60 percent ľudí s vyšším vzdelaním, než požadujú zamestnávatelia.

Absolvent vysokej školy, ktorý pracuje ako barman, čašník či asistent. Na Slovensku nič nezvyčajné. Vysoké školy každoročne opúšťajú tisícky mladých, ktorí si vo svojom odbore nevedia nájsť prácu, a preto neváhajú obsadiť pozície s nižšími požiadavkami. Najmä vo finančnom sektore či v štátnej správe. Príkladom je aj miesto asistenta. Svoj podiel viny na tom majú aj zamestnávatelia, ktorí často radšej uprednostnia vysokoškolákov. „Zamestnávateľ vypíše požiadavky, na ktoré stačí stredoškolské vzdelanie, a pokiaľ sa prihlásia aj ľudia s vysokoškolským vzdelaním, nemá až taký veľký dôvod ho neprijať. Nahráva im v tom v súčasnosti aj hospodárska kríza a situácia na trhu, kedy sa nedá očakávať, že aj keď majú ľudia vyššie vzdelanie, ako potrebujú k práci, hneď odídu,” myslí si Marcela Glevická z portálu Profesia.sk. „Nájsť si vôbec nejakú prácu je ale stále ten lepší prípad. Niektorí to šťastie nemajú a končia na úradoch práce. Najviac tí, ktorí na stredných a vysokých školách študovali spoločenské a technické vedy,” dopĺňa redaktorka Martina Macková. „Máme neprimerane nastavený pomer medzi tým, koľko ľudí nám končí na humanitných odboroch a koľko potrebuje trh práce.” Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca tvrdí, že treba zverejňovať informácie o nezamestnanosti absolventov jednotlivých škôl a odborov a to premietnuť do ich financovania.

Aké riešenie je teda najmenej bolestivé?

Určite nie to, že by sme obmedzovali vzdelávanie na Slovensku. Práveže naopak, pretože podľa bývalého ministra je slovenský trh práce súčasťou toho medzinárodného. Treba otvárať odbory, ktoré sú napojené na dopyt trhu práce. „ Je potrebné jednoznačne trvať na základných rozdeleniach nášho vysokého školstva. Na univerzity, na vysoké školy a vyššie odborné školy. A na základe toho hodnotiť kvalitu a efektivitu najmä tých odborov, ktoré Slovensko podporuje,” dodáva Macková.

Nenechať sa zastrašiť

Diskusiám o voľných pracovných miestach, ktoré (ne)čakajú pre absolventov však netreba prepadnúť a nechať sa nimi domotivovať hneď na začiatku štúdia. Šikovných ľudí nie je nikdy dosť. Záleží aj na študentoch, ako sa na vysokej škole snažia, odkedy sa o prax v odbore zaujímajú a čo býva najviac oceňované – kreativita v prijateľnej miere.

autorka článku: Petra Böhmerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.