Z každého rožku trošku v novej sezóne SDKS

Nová Staré divadlo Karola Spišákaezóna v divadle sa dá porovnať s novým začiatkom (školského, akademického)roka. Pri tejto príležitosti si dávame nové predsavzatia, ktoré by sme chceli naplniť. V kontexte divadelnej sezóny 2012 / 2013 si aj Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre dalo svoje „predsavzatia”. Dúfame, že sa im ich podarí úspešne zrealizovať.

Slov(a)enský Solitaire tridsiatnikov

Divadelné opony novej sezóny otvorí súčasná slovenská divadelná hra Zuzy Ferenczovej a Antona Medowitsa Solitaire.sk. Jej režisér Michal Spišák je presvedčený, že pre túto hru našiel v nitrianskom divadle ideálne obsadenie. Teší ho aj skutočnosť, že ide o pôvodnú hru, ktorá bude inscenovaná po prvýkrát. Hra je zaujímavá, moderná a samotný režisér ju považuje za veľmi dobrý materiál, na ktorom a sa dá pracovať – dramaturgicky, inscenačne aj herecky.
Dej hry sa odohráva od piatku do nedele v novostavbe bytového domu, na pozadí príbehov štyroch diametrálne odlišných postáv, ktoré spája existenciálny pocit vykorenenosti a totálnej samoty.

Avšak hra nie je taká drásavá a mrazivá ako cool dráma, ktorá obsahuje veľa sprostých slov a drastických scén. Naopak, je to hra, ktorá sa díva na ľudí láskavým okom a v sebairónií akou sa jej postavy reflektujú je veľmi veľa humoru.

Tvorivý tím SDKS verí, že nové predstavenie o mladých a pre mladých si nájde svojho diváka, ktorý spozoruje ľudskosť a tragikomiku hry. Tá prevláda nad krajne hystericko-

negatívnym prežívaním reality, v ktorom by režisér rád videl paralelu so slov(a)enskou povahou. V úlohách osamotených tridsiatnikov uvidíte Radovana Hudeca, Miloša Kusendu, Katarínu Petrusovú a Andreu Sabovú .

na-rezisersku-stolicku-si-sadol-ocenovany-roman-polakDrakula a Roman Polák v Starom divadle

Po komornej činohernej hre sa Staré divadlo pustí do príprav svetoznámeho príbehu o Drakulovi. Režisérom tejto dlho očakávanej inscenácie bude Ondrej Spišák, o dramaturgiu sa postará Veronika Gabčíková a scénografie sa chopí Szilard Boráros.

Ďalšia, veľmi očakávaná inscenácia má byť, a dúfame že aj bude, v réžií Romana Poláka, ktorý plánuje spracovať Dobšinského rozprávku Svetská krása. Nakoľko ide o veľmi žiadaného a teda časovo vyťaženého slovenského režiséra, zostáva nám len dúfať, že sa  na tomto pláne nič nezmení.

Od bábky k bábke

Kamil Žiška, režisér inscenácií Danka a Janka a Deti kapitána Granta, odpovedá na otázku, čo má rád na režírovaní predstavení pre deti: „Človek musí byť akoby neustále v strehu. Ako keď strážite dieťa. Niečo podobné. Stále sa snažím udržať v inscenácii istý rytmus, aby dieťa bolo neustále  do príbehu vťahované. Ale nielen do príbehu, ale aj do myšlienky. Je také české príslovie: dobrý je ten, kto chce byť lepší. O to ide aj v rozprávkach, ale aj nám divadelníkom.”

Staré divadlo je predovšetkým aj bábkové divadlo a teda do novej sezóny patrí aj bábkarská tvorba. Kamil Žiška chce pokračovať v hľadaní ďalších spôsobov, ako sa prostredníctvom bábky priblíži k dnešnému detskému divákovi. Rozmýšľa o textoch starých i súčasných bábkarov, ale láka ho aj spracovanie klasických textov veľkých dramatikov: „V Deťoch kapitána Granta sme si prešli akýmsi šlabikárom animácie a expresie bábky, a hádam v tej ďalšej inscenácii prejdeme od šlabikára k jasnejším formuláciám.”

adrian-moleNezabúdajú ani na teenagerov

O tom, že Staré divadlo myslí aj na dospievajúceho diváka svedčí aj záver sezóny, ktorý sa bude diať v réžii Jakuba Kroftu. Tento známy český režisér vyrastal na americkej literatúre druhej polovice 20. storočia, čo je spôsobené aj tým, že sa jeho babička narodila v Chicagu. V súčasnosti má tento režisér za sebou už dve inscenácie „pomyselnej” trilógie na tému dospievania: „Holden mal  v inscenácií Poondiate Vianoce šestnásť rokov, Benjamin v Absolventovi niečo cez  dvadsať, a tak by mal byť hrdina ďalšej inscenácie zase o trochu starší. Nápadov na titul existuje niekoľko. Momentálne najviac premýšľame o posledných dieloch slávnej ságy o Adrianovi Molovi od britskej spisovateľky Sue Townsendovej. Všetko však  záleží od toho, či získame k uvedeniu práva. Tak ako predchádzajúca inscenácia, bude aj táto určená všetkým nie ešte celkom dospelým divákom.” Do svojho tvorivého tímu si prizval dramaturgičku Veroniku Gabčíkovú, o hudbu sa postará Vratislav Šrámek a scénu navrhne Zoja Zupková. Novou členkou tímu bude poľská dramatička Maria Wojtyszko, ktorá upraví literárnu predlohu.

Nová sezóna v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre už teraz vyzerá veľmi rôznorodo a zaujímavo. Nezabúdajú na deti, dospievajúcich, ba ani na dospelých divákov. Veríme, že aj vy si nájdete cestu do SDKS.

Autor: SDKS, Lucia Holienčinová
Foto: Lenka Káčerová, František Kolář, abebooks.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.