Divadelný Solitaire.sk

soliter_sdnNová neobvyklá premiéra, ktorú do svojho repertoára uvádza Staré divadlo Karola Spišáka nie je typickým predstavením s klasickým dejom, zápletkou a vyvrcholením. Ide o sondu do duše i príbytkov štyroch ľudí po tridsiatke, ktorí sa cítia osamelí a každý z nich sa s pocitom samoty vyrovnáva po svojom…

„V poznámke v závere hry sa píše, že Solitaire je najznámejšia počítačová hra, ktorú ale hrá každý sám. Už v názve je teda uvedené, že to bude hra o osamotenosti a o tom, ako sa človek usiluje žiť svoj život a ako dokáže komunikovať s inými ľuďmi, alebo aj nedokáže,” hovorí o predstavení režisér Michal Spišák.

Myšlienka napísať hru, ktorej dej hovorí o troch dňoch štvorice ľudí žijúcich v paneláku na jednom poschodí, pochádza od dvojice súčasných slovenských autorov Zuzy Ferenczovej a Antona Medowitsa. Premiéra bude v Starom divadle Karola Spišáka netradične v strede týždňa, konkrétne 19.9. 2012.

Solitaire

Sympatická a emancipovaná Luna, krehká a večne zasnívaná Nezábudka, čudák Lečo a inteligent Hlava – to sú rozprávači svojich príbehov, ktorí vám ponúknu nahliadnutie do svojho osamelého sveta. „Lečo je mladý chalan, ktorý je istým spôsobom divný, paranoidný, trpí stihomamom, že ho niekto prenasleduje a možno je to istým spôsobom pravda, lebo zjavne si požičal isté peniaze, ktoré teraz nemá ako vrátiť a má pocit, že tí ľudia ho prenasledujú a chcú ich od neho späť,” charakterizoval svoju postavu Miloš Kusenda.

Vysokoškolský profesor Hlava, analyzujúci okolie, ktorý si takmer všetko nahráva na diktafón je postava Radovana Hudeca. O každej postave v tejto inscenácii hovorí, že je trochu zahalená tajomstvom. „Je to surrealistická hra, ktorá nemá dej. V podstate opisuje dva a pol dňa a pomenúva pocity, ktoré každý z nás do určitej miery má. Tu je to také zhustené, až depresívne, ale zároveň brané s nadhľadom ako komédia,” myslí si predstaviteľ Hlavy.

Solitaire

Ženské zastúpenie tu majú postavy Luny a Nezábudky. „Nezábudka je baba, ktorej pravdepodobne rodičia kúpili byt, teda minimálne jej na to otec prispieva a cíti sa stratená. Nevie nadviazať kontakt s okolím, s ľuďmi, strašne by chcela mať niekoho blízkeho, je jedno, či kamarátku, či frajera (najlepšie jedno s druhým), ale je akoby neschopná prekonať odstup komunikácie, čiže je stratená vo svojom byte, ktorý neznáša rovnako, ako aj svoju prácu. Príznačné je pre ňu, že fantazíruje o tom, čo by bolo keby, predstavuje si, ako by sa jej žilo, keby mala inú prácu, keby inak vyzerala a je uväznená vo svojich predstavách a nevie sa pohnúť z miesta,” približuje svoju postavu Katka Petrusová.

Cieľavedomá, sebavedomá a energická žena s dobrou prácou, ktorá však žije sama. Taká je Luna, ktorú stvárňuje Andrea Sabová. „Luna rieši všetko za pochodu, ale v konečnom dôsledku zisťuje, že občas to má aj odvrátenú stránku,” približuje postavu Michal Spišák.

Dynamika predstavenia sa divákom ukazuje ako karty v hre solitaire. Postupne. No určite si vás získa svojou aktuálnosťou aj skvelým hereckým obsadením. Hoci solitaire je hra, ktorú hrá každý sám, Solitaire.sk v Starom divadle Karola Spišáka si užijete s priateľmi, rodičmi i s babkou. Je totiž pre každého.

autorka článku: Andrea Janovská
autor fotografií: Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.