Jedinečný večer v Divadle Andreja Bagara

DNAZačiatok sezóny 2012/2013 v Divadle Andreja Bagara patril britskému dramatikovi Dennisovi Kellymu. Netradičnú a ojedinelú trojpremiéru jeho hier divadlo pripravilo najmä pre divadelných nadšencov a fajnšmekrov.

Večer odštartoval hrou Láska a peniaze z roku 2006, ktorú ako prvé uviedlo divadlo Royal Exchange v Manchestri, a potom londýnsky Young Vic. Inscenácia je v podstate sledom siedmich obrazov, ktoré postupne do seba zapadajú ako puzzle. Navyše, autor príbeh rozpráva odzadu, a tak sa konanie postáv a podstata problému dostáva na povrch postupne. David (Juraj Hrčka), milujúci manžel Jess (Eva Sakálová), sa kvôli závislosti svojej ženy musí rozhodnúť medzi láskou k nej a peniazmi. Nestáva sa síce vrahom, ale istým spôsobom komplicom jej samovraždy. Hra postupne odhaľuje dôvody jeho konania, a divák sa zoznámi nielen s Davidom a Jess, ale aj s Val (Renáta Ryníková), Davidovou bývalou partnerkou, rodičmi Jess (Daniela Kuffelová a Ján Greššo) a s trochu záhadným Duncanom (Dušan Lenci). Premiérové predstavenie však kvôli zdravotným ťažkostiam pán Lenci nemohol odohrať. Keďže divadlo chcelo aj napriek tomu zachovať tri premiéry v jeden deň, postavy Duncana sa chopil Karol Čálik. Aj keď si postavu „naštudoval” len za jedno poobedie, svoju úlohu zvládol na výbornú. Ostatne, ako všetci herci. Čo dokázali najmä v obraze, v ktorom akoby rozprávali jeden monológ, úžasná súhra, vzájomné dopĺňanie a neskutočná presnosť. Režisér hry, Svetozár Sprušanský, o nej povedal: „Cynická, veľmi ostrá výzva do súboja s témou finančnej krízy, krízy morálky a mravnosti.”

Láska a peniaze

Šikana na javisku

Po krátkej prestávke sa diváci presunuli zo Štúdia do Veľkej sály, kde desiatka najmladších stálych či hosťujúcich členov hereckého súboru rozohrala tak trochu krutú hru DNA (Deoxyribonukleová kyselina). Dennis Kelly hru napísal pre celoštátny divadelný festival „Spojenia” v roku 2007, prvýkrát ju uviedli v Národnom divadle v Londýne. Hra pre tínedžerov sa dokonca stala súčasťou osnov predmetu dráma na britských školách. Inscenácia je o skupine tínedžerov, ktorí šikanujú jedného zo svojich spolužiakov a následky ich činov sú tragické. Všetci sú vydesení a ohromení. No boja sa, majú strach zavolať pomoc alebo políciu a nechcú niesť za svoje správanie následky. Vymyslia „dokonalý plán” ako zahladiť stopy. „Hra o násilí, zodpovednosti, morálke, o polemike medzi tým, či je dôležité hájiť záujmy skupiny alebo individuálne záujmy jednotlivca. Kde sú hranice toho, čo je ešte prípustné, kde sú hranice šikany medzi mladými ľuďmi?” kladie otázku režisér Sprušanský a zhŕňa podstatu hry. V inscenácii DNA sa nitrianskym divákom po prvýkrát predstavil aj mladý absolvent VŠMU Daniel Ratimorský, čerstvá posila súboru DAB, ako aj študentka herectva Kamila Antalová, členka hereckého súboru Starého divadla Karola Spišáka Andrea Sabová a stáli členovia súboru DAB Alena Pajtinková, Juraj Ďuriš, Martin Fratrič, Peter Oszlík, Martin Šalacha, Marián Viskup a Roman Poláčik. Hra je súčasťou projektu TY KOKSO, ktorý po dopoludňajších predstaveniach prináša divákom diskusie s psychológom o témach, ktoré táto hra prináša.

DNA

Detektívka napínavá až do konca

Krátko pred polnocou v Štúdiu divadelnú noc ukončil komorný thriller Siroty. Príbeh torza jednej rodiny, kde v prvej scéne vidíme manželský pár (Marcel Ochránek, Lenka Barilíková) počas romantickej večere. Do ich príbytku vtrhne tretí človek (Jakub Rybárik) – brat večerajúcej ženy. „Dozvedáme sa o kostlivcoch minulosti privátneho života, ktorí nám vypadávajú zo skríň. V každom z nás akoby prepukne väčšia ambícia pomstiť sa za svoje krivdy. Hra hovorí o xenofóbii, našom vzťahu k Rómom a ich vzťahu k nám, je humanisticky nekorektná, ale pravdivá, a dúfam, že vyvolá podobnú polemiku akú vyvoláva všade, kde sa hráva,” dúfa Svetozár Sprušanský.

siroty

Všetky tri inscenácie vznikli v spolupráci s Britisch Council a reprezentujú určité problémy, ktorými žijú súčasní ľudia. Hry sa uviedli v jeden večer len premiérovo, v ďalších termínoch sa budú hrávať samostatne. Viac informácií na www.dab.sk.


Autorka článku: Lenka Káčerová
Foto: Dalibor Krupka

 

 
 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.