Dracula v Starom divadle Karola Spišáka

Staré divadlo Karola SpišákaNa čas predvianočný si Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pre Vás pripravilo ďalšiu skutočnú divadelnú lahôdku. V stredu 19. a vo štvrtok 20. decembra sa v Štúdiu Tatra totiž uskutoční premiéra  svetoznámeho klasického príbehu Brama Stokera Dracula.

Podľa dostupných informácií sa príbeh o zle, večnom živote, upíroch, vášni a nezmieriteľnom boji so všetkými týmito javmi objavuje na javiskách slovenských bábkových divadiel  prvýkrát.  V našom prípade teda pôjde o celoslovenskú „nemuzikálovú” premiéru Stokerovho výnimočného diela plného napätia a záhad. Symbolický je v tomto prípade aj fakt, že práve 8. novembra  uplynulo už celých 100 rokov od smrti tvorcu „večného” Draculu – Brama Stokera. Príbeh smrti „nesmrteľného hrdinu” tak zabezpečil „večný život a slávu” jeho autorovi.

dracula_plagat_A1.indd

A o čom Vám vlastne chceme rozprávať? Ak pripustíme, že mýtická postava grófa Draculu je pre Stokera symbolom zla a súčasne je nesmrteľný, potom by Stokerov príbeh bol „iba” o večnosti zla. My však chceme ísť ešte ďalej. Pokúsime sa nájsť odpoveď na večné otázky: „Čo je zlo? Existuje zlo mimo človeka? Má človek právo označiť niekoho alebo niečo za zlo bez podrobného poznania a pochopenia? Máme právo zavrhnúť a zničiť niečo či niekoho iba preto, že nerozumieme základným aspektom jeho konania a existencie? A samozrejme: Nie je nezmieriteľný boj človeka so zlom a smrtonosnou vášňou predovšetkým bojom so zlom a neuchopiteľnou vášňou v každom z nás?” Naším cieľom je pokúsiť sa pochopiť a následne zosobniť a poľudštiť všetkých hrdinov Stokerovho románu: Grófa Draculu, Jonathana Harkera, Lucy, Mínu, doktora Sewarda, pacienta Renfielda, Lorda Holmwooda či profesora Van Helsinga. Pre nás sú totiž všetky tieto postavy nositeľmi odvekých ľudských trápení, problémov a večných besov.

Vážení diváci,
bude nám cťou, ak odpovede na tieto otázky prídete hľadať spolu s nami.

Bram Stoker
DRACULA
Réžia: Ondrej Spišák
Dramatizácia : Veronika Gabčíková a Ondrej Spišák
Dramaturgia: Veronika Gabčíková
Scéna, kostýmy a bábky: Szilárd Boráros a.h.
Scénická hudba: Eugen Gnoth
Hrajú: Eugen Gnoth, Ján Hrmo, Radovan Hudec, Miloš Kusenda, Katarína Petrusová, Andrea Sabová, Milan Vojtela.

TS, Veronika Gabčíková
autor návrhu plagátu: Szilárd Boráros

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.