Vír ázijskej kultúry

Hangukon a Nipponfest 2K festivalom zameraných na kultúru krajín východnej Ázie sa minulý týždeň pridali aj Nipponfest a Hangukon. Prvý ročník priniesol ponuku predstavujúcu nielen japonskú, ale aj kórejskú kultúru.

Vchádzam do priestorov Domu kultúry v Petržalke. Nové prostredie ma prívetivo víta stánkami s plyšovými anime postavičkami, figúrkami, plagátmi a odznakmi. S príveskom si odnesiem kúsok kultúry domov. Návštevníci sa hneď vrhajú smerom k mačacím ušiam na čelenke a tričkám s logami Hangukonu a Nipponfestu. Prítmie, na ktoré nie som z ostatných festivalov zvyknutá, pôsobí na mňa komorne.

Príjemné ticho a slabý šum ma najprv zavedie do malej čajovne, neskôr ma sprevádza po priestranných chodbách Domu kultúry. DDR, na ktoré sa teším, ešte len spúšťajú, no už o chvíľu je všetko pripravené na môj amatérsky výkon. Ochotné dievča, ktoré to má na starosti, s tým nemá problém a prispôsobuje hru mojim rozmarom.

Len pár metrov odo mňa počujem karaoke, kde sa predvádzajú nielen vážne, ale hlavne bláznivé spevácke výkony na japonské, kórejské a anglické texty. Karaoke je jednou z najobľúbenejších druhov zábavy v Japonsku a Kórei, aj tu výrazne pridáva na dobrej atmosfére.

Prechádzam cez veľký parket až k stene oblepenej papiermi. Organizátori nezabudli ani na tých, ktorí sa chceli umelecky vyžiť, alebo len zanechať svoje podpisy, odkazy a drobné kresby. Kino ponúka anime aj kórejské filmy, počas prestávok zase premieta AMV – hudobné klipy na scény z anime. Ja však uprednostním zahrať si karty Magic: The Gathering. Pri stoloch sedia neznámi hráči s Patrikom Šurabom, ktorý je súčasťou slovenského reprezentačného tímu v tejto hre.

Hangukon a Nipponfest 1

Malé prednáškové miestnosti sú ozdobené tradičnými japonskými a kórejskými odevmi. Dozvedám sa o kórejskej pôvabnosti a odlišnosti ich tradícií. Ponáram sa do podmanivej melódie tradičného kórejského hudobného nástroja gayageum. Preberú ma rozprávky Pororo a Yahoo & friends, obe z kórejskej produkcie, ktoré nepôsobia zase tak odlišne od amerických. Kórejská kultúra, ktorej sa okrem Hangukonu doposiaľ nevenuje žiaden iný festival, žne úspech.

Večer sa dav zhromažďuje okolo parketu. Ľahko ho roztancujú už prvé piesne kórejských pop skupín, ku ktorým sa premietajú aj ich klipy. Takáto diskotéka sa mimo festivalu zažiť nedá. Gangnam style nepatrí hocikam, toto miesto je pre skupinové hopsanie davu do rytmu najväčšieho kórejskeho hitu ako stvorené.

Hangukon a Nipponfest nadväzujú na minuloročný Otakon, ktorý sa myšlienkou ničím nelíšil od týchto nových podujatí, bol však odrazovým mostíkom pre ďalší vývoj. Tieto festivaly však neboli prvé, ktoré zorganizovalo občianske združenie OZ Xagnam. Už v roku 2008 sa spolupodieľalo na organizovaní festivalu AnimeSHOW.

Prvý ročník udalostí spájajúcich japonskú a kórejskú kultúru hodnotia organizátori ako úspešný. Spolu 321 návštevníkov našlo v dvojdňovom programe možnosť vzdelávať sa, spoznať nové aspekty kultúr, zúčastniť sa workshopov a niečo pekné si odniesť, ale hlavne cítiť sa skvelo vo vlastnej koži (alebo kostýme).

Aj ty si zažil tento festival? Podeľ sa so svojimi zážitkami/fotkami/videom na facebookovej stránke Hangukonu a Nipponfestu.

https://www.facebook.com/NipponfestSVK?fref=ts
https://www.facebook.com/Hangukon?fref=ts

autorka článku: Zuzana Benková
autor fotografií: Dušan ‘Aniy’ Varga

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.