Posvätný odkaz – Svätí Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení

Anton Gábrik Dvere sv. Emeráma v NitreGaléria na schodoch už štyri roky organizuje výstavy rôznych umeleckých artefaktov. K aktuálnym dielam sa vyjadril aj vedúci Katedry kulturológie Jozef Leikert: „Terajšou témou sú naši vierozvestcovia Cyril a Metod. Expozíciu sa nám podarilo celkom dobre rozbehnúť, pretože bude putovať po celom Slovensku a mala by zavítať aj do samotného Ríma. Jej ukončenie sa predpokladá o rok v Bratislave.”

Oficiálne otvorenie sa uskutočnilo 12. novembra 2012 v priestoroch Katedry kulturológie, kde predniesli svoje prejavy významné osobnosti života univerzity: dekan Filozofickej fakulty Bernard Garaj a vedúci Katedry kulturológie Jozef Leikert. Podujatie bolo obohatené i o hodnotné hudobné vystúpenia žiakov UKF.

Cyrilo-metodskú tvorbu reprezentuje v Nitre päť slovenských umelcov. Niektorí z nich sa objavili i na vernisáži, kde vyslovili svoje postoje k vlastnej tvorbe:

Akademický sochár Anton Gábrik:

„Historické obdobie životov Cyrila a Metoda a našich kniežat Svätopluka a Rastislava si pamätám už od školských čias a vždy ma zaujímali. Nad ich motívom som si dlho lámal hlavu, no objavil som legendu, ktorá mi dopomohla k ústrednému dielu. V strede sa nachádzajú naši vierozvestcovia a naokolo sú rytiny zachytávajúce ich životnú púť. Nepokladám to za historickú reáliu, ale skôr za príbeh.”

Členka Klubu výtvarných umelcov a Matice slovenskej Veronika Rušňáková:

„Už od detstva som bola v styku so sklom, čo ma viedlo k neskoršej tvorbe plastík. Najväčšie skvosty sú pre mňa všetky diela, každé má pre mňa jedinečnú hodnotu. Ale musím povedať, že tie, čo sa mi podaria kvázi nechtiac, sú môjmu srdcu najviac blízke. Tie mám doma a nepredávam ich.”

Akademický sochár Stanislav Mikuš:

„Od malička som inklinoval k umeniu, čo som rozvíjal na strednej a vysokej škole. Venujem sa najmä tvorbe architektúry, najväčší artefakt je päťmetrová socha Cyrila a Metoda v Prievidzi, ktorá výborne dopĺňa tamojší architektonicko-sochársky priestor.”

Výstava v Galérii na schodoch je sprístupnená verejnosti do 28. novembra 2012, potom bude s menšou obmenou umeleckých artefaktov presunutá do ďalších slovenských miest.


autorka článku a fotografií: Veronika Soboňová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.