VYSOKÉ HORY NITRA 2012, festival o horách a cestovaní

Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, na ktorom sa každoročne v novembri stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania. Pripravená býva pre nich pútavá prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov z nitrianskeho regiónu, samozrejme z celého Slovenska, ale i z ČR.  A nebude tomu inak ani tento rok. V sobotu 24. novembra 2012 od 9:00 hod. sa na Mestskom úrade v Nitre, pod záštitou primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča, uskutoční v poradí už siedmy ročník tohto festivalu.

Jeho program bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami od viacerých zaujímavých hostí. Účasť okrem iných prisľúbil známy geograf, horolezec, publicista a cestovateľ  František Kele, ktorý je považovaný za najaktívnejšieho slovenského cestovateľa 20. storočia. Do Nitry príde s prezentáciou nazvanou Polstoročie na cestách. Úspešný dokumentarista, fotograf a environmentalista Tomáš Hulík sa predstaví s filmom Cesty Slovenskom a výstavou veľkoformátových fotografií. Z ďalších mien možno spomenúť fotografa a cestovateľa Ivana Bulíka, ktorý uvedie prezentáciu venovanú divokému africkému kmeňu Surmov žijúcich ešte pôvodným spôsobom života, alebo horolezca Martina Gablíka, ktorý priblíži výstup na osemtisícovku Cho Oyu. Návštevníci uvidia tiež nový film Pavla Barabáša Pygmejovia – Deti džungle aj nové filmy Rasťa Hatiara Zabijácka krása a Príťažlivosť. Obohatením programu bude vystúpenie Igora Holku so skupinou Afro Campana. Plná sála vďaka nim spozná tradičné africké rytmy, spev a tanec.

Sprievodnými akciami sú výstava fotografií rôznych autorov a od r. 2008 aj „detský piatok” určený žiakom nitrianskych škôl. Realizuje sa spoločne so Správou CHKO Ponitrie s filmami a prednáškami zameranými na ochranu prírody, pričom snahou organizátorov je upevniť environmentálne povedomie detí a ich vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. K  festivalovej sobote neodmysliteľne patrí tiež obľúbená tombola o hodnotné ceny.

Festival, ktorý sa stal populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich, organizuje Nitriansky horský spolok. Hlavnými partnermi podujatia sú mesto Nitra, Dynamik Nitra, Alpha Sport Mammut a Slovenský vysokohorský turistický spolok.

Vstup na festival je vďaka sponzorom voľný. Viac informácii o ňom je možné nájsť na web stránke www.vysokehory.nihos.sk a FB stránke www.facebook.com/VysokeHoryNitra.

O festivale:

Festival sa po prvýkrát uskutočnil v novembri 2006 a hneď zaznamenal značný ohlas  verejnosti. Navštívilo ho približne 700 ľudí. Podobný záujem nielen stále trvá, ale sa aj zväčšuje. Z toho je evidentné, že i na „dolniakoch” je záujem o filmy, fotografie dokumentujúce prírodu, hory v SR i zahraničí a aktivity ľudí v nich. Festivalu sa doteraz prostredníctvom svojich filmov alebo priamo zúčastnilo mnoho významných hostí. Boli to napr. Pavol Barabáš, Peter Hámor, Michal Orolin, Zoltán Demján, Jozef Kopold, Viktor Beránek, ďalej Martin Gáblik, Vladimír Linek, Peter Šperka, Pavol Ondrejovič alias Becko, Igor Koller alebo Marián Šajnoha. Predstavilo sa mnoho ďalších cestovateľov a horolezcov. V rámci festivalu sa od 2. ročníka (r. 2007) realizuje i Anketa diváka, v ktorej návštevníci hodnotia festivalové filmy a prezentácie. Doterajšími víťazmi sa stali Jozef Kopold, Zoltán Demján, Viktor Beránek, Robert Rajchl s Erikom Balážom, autori prírodopisného filmu „Strážca divočiny”, a Peter Hámor.

TS

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.