Muzika mu bola súdená

Kapela ENSHudobný talent mu do vienka priniesol zrejme osud. S vystihujúcim menom sa Marek Muzika, študent UKF v odbore aplikovaná informatika, venuje hudbe už od detstva. Názov ich kapely bol inšpirovaný riekou, chce spievať len po slovensky a rád podá pomocnú ruku začínajúcim kapelám.

V koľkých kapelách si pôsobil?

O hudbe som sníval už ako malý chlapec. Vždy som chcel spievať a hrať na gitaru. Keď som mal desať, navštevoval som ZUŠ vo Vrábľoch, odkiaľ pochádzam. Po dvoch rokoch som sa stal samoukom. V štrnástich prišla prvá kapela. Tam som aj spieval. Potom sme so spolužiakom založili kapelu Phobia. Počas troch rokov jej pôsobenia sme odohrali mnoho koncertov a nahrali v Slovenskom rozhlase úspešnú pesničku Spomienky na lásku. Neskôr som dostal ponuku ísť spievať do kapely ENS, v ktorej momentálne pôsobím.

Ako dlho funguje kapela ENS?

Kapela ENS vznikla dávno, sám neviem kedy, pretože som ju nezaložil. Bol to gitarista, už jediný zakladajúci člen, ktorý zostal v kapele, Ľuboš Korčok. Názov vznikol po skúmaní atlasu sveta, inšpiráciou bola rakúska rieka ENNS. Vyhodilo sa jedno N a bolo.

Koľko má členov?

Máme presne štyroch členov. Ja hrám na gitare a spievam. Ľuboš Korčok hrá na gitare a sem-tam zaspieva nejaký vokál. Martin Ballay je náš basgitarista. A nakoniec to najlepšie, Michal Chrenko, náš slávny bubeník, ktorého poznáte zo Superstar alebo Hlasu Česko-Slovenska.

Kde skladby nahrávate?

Piesne nahrávame u Ľuboša v profesionálnom štúdiu Delay recording. Boli sme nahrávať aj v Slovenskom rozhlase, kde sa nám naskytla príležitosť spolupracovať so super tímom. Delay recording studio dáva priestor aj mladým kapelám, ktoré si chcú nahrať profesionálne znejúcu pesničku.

Zameriavate sa len na rock?

Sme rockeri, takže je to len rock. Máme v hudbe aj prvky elektroniky. Samozrejme, v skúšobni si zahráme všeličo, ale to len na vyplnenie voľnej chvíle.

Kapela ENS

Koľko má kapela na konte albumov?

ENS má dva albumy. Vtedy som tam ešte nebol. Teraz pripravujeme nový ENS&Friends. Podieľajú sa na ňom aj naši kamaráti hudobníci, preto ten názov. Album by mal byť vydaný už čoskoro, takže sa máte na čo tešiť.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na texty?

Inšpirujeme sa životom. Zábavné je, že najlepší text vznikne za 5 minút. Na to je špecialista Ľuboš, ktorý píše väčšinu z nich. Máme aj materiály od Peťa Vereša, Jána Štrassera atď.

Nechcete skúsiť aj cudziu reč?

Niekedy hrávame prevzaté anglické piesne, ale tie vlastné sú písané slovenčinou. Sme predsa na Slovensku a máme krásnu reč. Takto ľudia našim skladbám rozumejú a spievajú si ich spolu s nami pekne v rodnom jazyku.

Kde vás môžu naši čitatelia vidieť?

Koncertujeme, kde sa dá. Hrávame po celom Slovensku. Mohli ste nás vidieť aj na Superstar nitrianskych univerzít či majálese. Kapela ENS bola aj v semifinále súťaže Eurovision song contest. Superstar som skúsil ako pätnásťročný, ale nedostal som sa veľmi ďaleko. Kvôli predchádzajúcim skúsenostiam by som sa tejto súťaže už nechcel zúčastniť.

Ako môžu ľudia nájsť vašu hudbu?

Skladby si môžete stiahnuť zadarmo na bandzone alebo vypočuť na youtube.

Založenie hudobného portálu music-zone.eu je zásluha celej kapely?

Založil som ho sám. Najprv bolo v pláne spraviť stránku s hudobnými inzerátmi. Až neskôr z toho vznikol veľký portál, kde nájdete informácie o mladých kapelách, ich novinky, promo články atď. Môžu sa tu zdarma zviditeľniť. Momentálne pripravujeme súťaž o nahrávanie singlu v profesionálnom štúdiu. Víťaza vyberie verejnosť v hlasovacej ankete.

autorka článku: Silvia Štrbákova
autor fotografií: Patrik Levický

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.