Dracula sa vracia na Slovensko

foto_collavino-8975 Dracula opäť ožíva, aby znovu zomrel. Tentokrát v Starom divadle v Nitre, kde sa 19. decembra odohralo stvárnenie jeho nového spracovania. Na svoje si prišli fanúšikovia Stockerovho románu, ale aj ľudia, ktorí o nosferatu počuli prvýkrát. Príbeh pôvodne z okolia Karpát prežíva tak svoju slovenskú nemuzikálovú premiéru.

Zainteresovaný divák sa okrem sledovania predstavenia zamestnával aj porovnávaním jednotlivých spracovaní. Každé z nich bolo niečím výnimočné. Od pôvodného románu sa líšia rôzne. Dlhoprstý Nosferatu z roku 1922 pripomínal skôr zviera ako prekliateho človeka, Američania s Keanu Reevsom samozrejme pridali viac romantiky a erotična, v Starom divadle naopak láska medzi Mínou a Draculom chýbala. Zaujímavé bolo aj stvárnenie grófa, ktorý si zuby dal zabrúsiť a plášť nechal asi v čistiarni. O to viac ale vynikla jeho vnútorná povaha, jeho pocity a myšlienky.

foto_collavino-6278

Staré divadlo priblížilo román aj mladému divákovi. Nielen kvôli Lucynmu korzetu alebo pohľadnému Draculovi, zaujalo najmä obrazové spracovanie. Divákov pobavili aj Lucyni spoločníci. Mama ako plyšový vták alebo Arthur ako medvedík skvelo vystihli charakter jej postavy. Ako povedal Ondrej Spišák, režisér predstavenia, autorom išlo o dôveryhodné vyjadrenie povahy každej z postáv. Tak ako sa inšpirovali spisovateľom, ktorý žije aj sto rokov po svojej smrti, motiváciu našli aj v moderných filmových prevedeniach. Nemenej zaujímavé boli aj svety ostatných postáv. Či už kancelária Dr. Sewarda, psychiatrická liečebňa, v ktorej sa napájal životom Renfield, pobavila aj truhla, v ktorej nebýval gróf, ale profesor Van Helsing.

foto_collavino-9250

Hra svetla a tieňov, plyšákov a drevených klinov či archaického jazyka a kresla z Moulin Rouge zaujme každého, kto si bude chcieť po vianočných sviatkoch užiť nekresťansky dobre spracovaný horor.

autorka článku: Miroslava Dudášová
autor fotografií: Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.