Príbeh Draculu ako ho (ne)poznáte

dracula_milos_kusendaViete o tom, že 8. novembra uplynulo presne 100 rokov od smrti Brama Stokera, autora nesmrteľnej knihy o grófovi Draculovi? Nitrianske Staré divadlo Karola Spišáka pripravuje v priestoroch Štúdia Tatra divadelnú inscenáciu, ktorá vás uchváti, zabaví i vystraší.

Román Dracula je známy po celom svete a jeho priaznivci i tí, ktorí o ňom dosiaľ iba čo-to počuli, by určite nemali vynechať predstavenie v Starom divadle. Premiéra je naplánovaná na stredu, 19. decembra 2012. Príbeh je do značnej miery podobný knižnej predlohe Brama Stokera, írskeho popredného predstaviteľa hororovej literatúry. Čo teda môže prekvapiť verného čitateľa, ktorý knihu o Draculovi už pozná? „Divákov prekvapí najmä scéna, ktorá je síce abstraktná, ale sú tam aj novodobé prvky. Nie sú to teda iba striktne pôvodné prvky z konca 19. storočia. Okrem toho je zachovaný aj jazyk,” vysvetľuje Miloš Kusenda, ktorý sa na javisku objaví práve v role obávaného Draculu. O tom, že táto postava mu sadla ako uliata svedčí aj fakt, že knihu má už niekoľkokrát prečítanú a od detstva patrí medzi jeho najobľúbenejšie.

Dracula

Celý príbeh sa nesie v pôvodnom, literárnom jazyku. „Je tam zachovaný archaizmus jazyka, čo je pre nás nové. Monológy i dialógy sú formou denníkových zápiskov a listov,” objasňuje jazykovú stránku predstavenia Katarína Petrusová. Tá si zahrá Mínu, ktorá je veľmi citlivá, chce žiť usporiadaným životom a najradšej by vyriešila všetky problémy sveta a spolu s Lucy (Andrea Sabová) stvárňujú jediné ženské úlohy v tejto divadelnej hre. „Lucy je svojím spôsobom tiež naivná, má veľa nápadníkov, no nakoniec sa zaľúbi do Arthura. Spolu s Mínou však podľahnú Draculovi, prvú dostane Lucy, lebo je citovo labilnejšia.  Keď príde Dracula, zrazu ju ovládne tá túžba, vášeň, to neznáme…” hovorí o osude postáv Míny a Lucy A. Sabová.

Postavy nesú rovnaké mená ako vo svojej knižnej predlohe, všetky však v predstavení neuvidíte. K. Petrusová to odôvodňuje jednoducho: „Tých, čo poznali predlohu poteší, prípadne zarmúti to, že niektoré postavy boli vyškrtnuté. Ale hrať 500 stranový román na javisku je naozaj náročné.”

V hre Dracula však kľúčové postavy ostanú. Môžete sa tešiť na grófa Draculu, Jonathana Harkera, Lucy, Mínu, doktora Sewarda, pacienta v blázinci Renfielda, Lorda Holmwooda či profesora Van Helsinga.

Dracula3

Pod scénu a kostýmy sa podpísal Szilárd Boráros a každej postave prisúdil jeden podstavec – objekt, ktorý je pre každú postavu charakteristický. Postupne sa tieto priestory budú spájať či meniť, čím predstavenie naberá na dynamike. „Keď má tento román, ktorý je do značnej miery pôvodný, zaujať, bude  to práve vizuálnym spracovaním. Text je archaický a z jeho strany veľký posun nebude, skôr z vizuálnej stránky bude markantnejší,” objasňuje Aďa Sabová. „Naše spracovanie Draculu bude o vášnivej túžbe po nepoznanom, ale zároveň aj o smrteľnom strachu z neznáma,” objasňuje K. Petrusová dôvod, prečo by ste si mali nájsť čas na toto netradičné predstavenie. Aj keď nám zima pomaly klope na okná, je dobré zohriať sa pri dobrom divadelnom predstavení, z ktorého budete mať na chrbte zimomriavky, avšak nie od zimy.

Prvá premiéra hry je naplánovaná na stredu 19. decembra o 19.00 h v Štúdiu Tatra, druhá na štvrtok v rovakom čase. Najbližšie reprízy sa budú konať v stredu 16. januára 2013 o 9.30 h, aj o 19.00 h. Vstupné pre študentov 3 eurá.

autorka textu: Andrea Janovská
autorka fotografií: Martina Hatňanková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.