Univerzita vs. vysoká škola

Až štrnásť škôl zrejme príde o titul univerzity, zo súčasnej dvadsiatky univerzít by tak zostalo na Slovensku len šesť či maximálne sedem. Ostatné by mali patriť k vysokým školám bez zaradenia.

Zaradenie školy do elitného klubu univerzít má pre školu veľký význam. Okrem prestíže a peňazí ide aj o možnosť prideľovať titul inžinier a magister, ktorým odborné vysoké školy nedisponujú. Do elitnej kategórie by sa podľa nového ministra mali zaradiť len tie inštitúcie, ktoré sú uznávané aj z medzinárodného hľadiska a ich výskum je na vysokej úrovni. „Ostatné univerzity môžu byť len vysoké školy, nebudú to univerzity v pravom slova zmysle,” hovorí Čaplovič. Aj keď o pomenovanie „univerzita” by podľa súčasného zákona zatiaľ neprišli, prejavilo by sa na finančných rozpočtoch.

Sporná sa zdá vyslovená myšlienka o financovaní škôl podľa uplatnenia absolventov. Keďže štát platí občanom štúdium, minister sa nazdáva, že môže tiež rozhodovať, koľko poslucháčov bude na ktorých odboroch študovať. „Štát má obmedzené prostriedky, preto je prirodzené, ak chce vyberať, čo bude finančne podporovať a čo nie. Je však ťažké predpovedať, čo budú štát a trh práce potrebovať o päť rokov,” uzatvára analytička Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková.

autorka článku: Petra Böhmerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.