Bolo nás päť

bolo-nas-5-plagat18. januára 2013 o 18.00 bude v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre premiéra bábkovej hry pre deti na motívy  úspešného románu českého spisovateľa Karla Poláčka BOLO NÁS PÄŤ. Príbehy piatich malomestských kamarátov môžu naši diváci poznať aj zo seriálu českej televízie „Bylo nás pět”.

Dramatizácia románu významného medzivojnového českého spisovateľa, novinára a humoristu židovského pôvodu Karla Poláčka humorne rozpráva o každodennom „dobrodružnom” živote, snoch, túžbach či prvých láskach piatich obyčajných kamarátov. Predstavenie je určene deťom od 6 rokov.

„Takže pekne po poriadku: Peterko Bajza, Tónko Bejval, Čenek Jirsáčik, Edo Kemling a Zilvar Kratochvíl. A bolo ich päť! Teda s Evou Slobodovou šesť! Rozprávka Bolo nás päť je reťaz obyčajných a neobyčajných príbehov piatich kamarátov, ktorí bývali v mestečku Poláčkovice a každý deň sa stretávali na Palackého ulici, lebo tam bývali a lebo sa im chcelo. A čo sa im chcelo? Chcelo sa im vymýšľať. Napríklad chystali sa na výlet do Talianska, ale nemali peniaze. Nemali peniaze, ale mali nápady. Napríklad chceli predávať osí med. Ale osi med nerobia. To nevedeli. Ale zistili. A zistili aj všelijaké iné veci. Raz, keď sa v lete kúpali, naučili sa dávať aj umelé dýchanie! A zachránili kamaráta Otakárka Soumarú. Inokedy zase, a to bol krásny objav, v mestečku Poláčkovice sa objavil Cirkus Rudolfi. A do ich školy prišiel cirkusový spolužiak Alfons Kasalický – akrobat. To bola sláva! A to som vám ešte nepovedal, ako so slonom Jumbom cestovali do Indie, kde Zilvar zachránil princeznú Jasmínku a dostal lepenkové divadlo, v ktorom vám toto všetko herci Starého divadla zahrajú. A bude ich päť, keď vám to budú hrať. Teda s Evou Slobodovou šesť. Teda so slonom Jumbom sedem. Ale najmenej päť ich bude vždy, lebo sú kamoši.

Pozývame vás teda, drahí diváci, túlať sa s nami mestečkom Paláčkovice. A nebojte sa, sami nebudete, lebo nás vždy bude najmenej päť. ”

Karel Poláček: Bolo nás päť

réžia: Kamil Žiška

scenár: Kamil Žiška

scéna a kostýmy: Naďa Salbotová a.h.

bábky: Barbora Rajčanová a.h.

hudba: Kamil Žiška

účinkujú:

Danica Hudáková, Oľga Schrameková, Rudo Kratochvíl, Roman Valkovič a  Ivan Gontko

Autor: Kamil Žiška
Návrh plagátu: Naďa Salbotová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.