Kto zastupuje študentov?

V súčasnej dobe Vláda SR rieši mnohé otázky, ktoré sa týkajú študentov vysokých škôl. Študenti však často nevedia, kto vlastne háji ich záujmy napr. pri rokovaní s členmi vlády a že dokonca existuje inštitút ombudsmana, na ktorého sa môžu obrátiť pri riešení svojich individuálnych problémov so štúdiom na vysokej škole.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) je poradným orgánom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR), ktoré je zároveň aj jej zriaďovateľom. Rada je taktiež najvyšším zastupiteľským orgánom študentov vysokých škôl na Slovensku. Združuje zástupcov všetkých VŠ – štátnych, súkromných aj verejných a je členom Európskej únie študentov.

Štruktúra tejto organizácie je nasledovná: predsedníčkou je Mgr. Katarína Stoláriková, podpredsedom Maroš Korman, rada má okrem toho šesť tajomníkov (tajomníkom pre vzťahy s verejnosťou je Bc. Radoslav Zemko, študent politológie na FF UKF), kontrolnú a právnu radu, volebnú a mandátnu komisiu, delegáta pre Erasmus a bolonského experta. Zápisnice z Valného zhromaždenia ŠRVŠ a stretnutí predsedníctva sú k dispozícii aj na internete.

Pri ŠRVŠ pôsobí aj študentský ombudsman, ktorým sa vo februári 2012 stal JUDr. Rastislav Kaššák, PhD. Jeho úlohou je poskytovanie poradenstva v prípade, že boli porušené práva študenta pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti vysokej školy. Obrátiť sa na neho môžete podaním podnetu, ktorý musí obsahovať stanovené informácie – meno študenta, názov vysokej školy, proti ktorej smeruje, čoho sa týka a čoho sa študent domáha (príp. čo navrhuje). Kontaktovať ho možno písomne, zaslaním podnetu na adresu Ústav informácií a prognóz školstva, Študentská rada vysokých škôl, Študentský ombudsman, Staré Grunty 52, 842 44 Bratislava alebo elektronicky – studentsky.ombudsman@srvs.sk. Ak teda máte pocit, že vaše práva ako študenta boli nejakým spôsobom porušené, nemusíte smutne strkať hlavu do piesku a môžete za svoje práva bojovať.

autorka článku: Hana Justová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.