Týždňová trojka #5

facebookPosledných sedem dní si pre nás pripravilo zopár zaujímavých noviniek. V Bratislave sa počas víkendu konala herná výstava Game Expo, zmeny chystá Facebook, a akoby tejto sociálnej siete nebolo dosť, povieme si aj čosi o tom, prečo by sme pri udeľovaní lajkov mali byť opatrní.

GameExpo opäť v Bratislave

Naše hlavné mesto zažilo od 15. do 17. marca nápor fanúšikov videohier a anime. V kongresovej hale Istropolis sa totiž uskutočnil 5. ročník medzinárodnej výstavy Game Expo, resp. 6. ročník festivalu AnimeShow. Na návštevníkov čakalo obrovské množstvo atrakcií a lákavých príležitostí, ako stráviť čas. K dispozícii boli herné konzoly a výkonné počítače s najnovšími peckami i hrami určenými na pobláznenie, veľa odborných prednášok, premietanie nových filmov či súťaže, ktoré pred stánky jednotlivých vystavovateľov prílakali davy ľudí. Podľa organizátorov festivalov to vyzerá na rekordnú účasť, presné čísla v dobe písania článku však ešte známe neboli.

Zase nový facebook?facebook

Facebook jednoducho bez inovácií dlho nevydrží. Naposledy sa vlna nevôle zdvihla voči Timeline, ktorá na naše obrazovky zavítala niečo pred viac ako rokom. Tento raz jeden z najväčších žrútov času, aké kedy vznikli, prichádza s novým prostredím. Čo to znamená pre bežných používateľov? Nuž, dizajn bude rozhodne živší a farebnejší, pričom samotná sekcia News Feed bude rozdelená do viacerých skupín, ako napríklad priatelia, hudba či skupiny. K istej prehľadnosti má dopomôcť zvýraznenie obsahu, ktorý zdieľajú práve vaši priatelia. Samotní vývojári tvrdia, že dizajnovo sa inšpirovali mobilnou verziou, no my si nemôžeme nevšimnúť istú podobnosť s konkurenčným projektom Google +.

Pozor na “lajky”

Najznámejšej sociálnej siete sa týka aj posledná časť našej týždňovej trojky. Prieskumný tím, na ktorého čele stál cambridgský psychológ Michal Kosinsky, vytvoril aplikáciu MyPersonality s cieľom zozbierať informácie o jej používateľoch prostredníctvom sledovania, aké stránky na Facebooku „olajkujú”. Vybral si 58 000 dobrovoľníkov a následne vytvoril štatistický model, pomocou ktorého predpovedá osobné atribúty na základe tohto „lajkovania”. Najzaujímavejšie je, že to v podstate funguje. Napríklad pohlavie a rasa boli správne určené u 94 % ľudí, náboženstvo u 82 % a stav u 69 %. V takmer 70 % prípadov aplikácia správne určila aj to, či používateľ fajčí, pije alebo užíva drogy.

autor článku: Pavol Hirka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.