Umenie zo slov

Jamie Poole: autoportrét z ľúbostných listovO tom, že umenie nemá hraníc, nás neustále presviedčajú mnohí umelci z celého sveta. Britský umelec Jamie Poole si vytvoril originálny štýl kreslenia. Na tvorbu portrétov využíva špecifické slová, ktoré portrét vystihujú.

Každý z takto vytvorených portrétov dokáže vyrozprávať svoj príbeh, takže by sme toto umenie mohli nazvať aj „dva v jednom”. Jamie Poole sa preslávil maľovaním krajiniek, ktoré však zanechal, aby sa naplno mohol venovať formovaniu portrétov z útržkov viet. Jeho obrazy presahujú rozmery životnej veľkosti a ich zhotovenie trvá dlhé mesiace. Dbá na to, aby sa na portrétoch objavili len slová a útržky viet, ktoré majú niečo spoločné s osobou či témou, ktorú zachytáva. Na svojom autoportréte použil len slová z ľúbostných listov, ktoré si vymieňali so snúbenicou.

„Keď tvorím, jednotlivé vrstvy textu, slová, riadky a frázy sa opakujú a vnárajú do diela tak, že vytvárajú jedinečnú zjednocujúcu hmotu,” povedal o svojej práci Jamie. K jeho dielam patrí aj portrét ženy menom Sophie, pri ktorom použil jej obľúbené básne, ale aj obraz splašeného koňa, ktorý vznikol z úryvkov diela Vojnový kôň od Morpuga. Každým slovom v portréte prezrádza niečo z myšlienok zobrazených postáv, prípadne dotvára atmosféru príbehu na plátne. Na obraze však dokáže zachytiť všetky detaily tak, že z diaľky vyzerá akoby bol vytieňovaný ceruzkou či uhlíkom.

Jamie Poole: Sophie

autorka článku: Lenka Jarošová
zdroj fotografií: Jamie Poole

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.