Zarábali ste minulý rok? Mali by ste podať daňové priznanie

ŠTUDENTI A FINANCIE 3Mnoho študentov si počas školy pravidelne zarába. Každé euro je dobré a ak sa vám vlani darilo a zarobili ste viac ako šesťnásobok minimálnej mzdy (1963,20 EUR), máte povinnosť podať daňové priznanie.

Daňové priznanie môže niekomu pripadať ako nesúrodá zmes kolóniek, čísel a údajov. V odbornom jazyku je to tlačivo, v ktorom sa uvádzajú všetky príjmy za jeden rok. Daňové priznanie sa podáva za minulý rok. „Uvedú sa všetky príjmy, ktoré sa dosiahli buď zo závislej činnosti, to znamená zo zamestnania, alebo z podnikateľskej činnosti,” objasňuje účtovníčka Mária Janovská.

Po slovensky: Ak ste pracovali v miestnom kebabe ako brigádnik, alebo ste predávali na ulici voňavky, alebo hocičo ďalšie s riadnou zmluvou a váš ročný príjem presiahol hranicu 1963,20 eur, musíte si dať so zamestnávateľom kávu, on vám dá potvrdenie o príjme a pekne krásne sa s dezertom v ruke nanominujete pani účtovníčke do kancelárie. Lebo musíte.

Čo je potrebné v daňovom priznaní uviesť?

V daňovom priznaní sa musí priznať každý príjem, ktorý bol zo zamestnania a mal by sa priznať aj každý príjem z podnikania. Podľa príjmu sa potom vypočíta daň, ktorú je potrebné zaplatiť štátu. „Ak ste zamestnanec, zamestnávateľ vám zrazil daň z každého príjmu, ktorý ste dostali. Ak ste podnikateľ, ktorý neplatí štvrťročne dane, priznáte príjmy, odpočítate si od nich výdavky, ktoré ste mali počas roka a to, čo vám zostane, je základ, z ktorého si vypočítate daň,” vysvetľuje Mária Janovská.

Po slovensky: Hoci ste dostali vytúženú výplatu, istá časť z nej putovala do štátnej pokladnice. A vy tieto cenné eurá môžete dostať späť. Niekomu vystačia na pivo, iní prídu do školy s novým tabletom. Je to individuálne. No základom je podať daňové priznanie.

dane

Čo na daňové priznanie potrebujem?

Nie je to nič zložité, budete potrebovať potvrdenie o každom príjme, ktorý ste vlani dosiahli. Je jedno, či ste boli v pozícii zamestnanca, alebo brigádnika. „V tomto doklade je vyčíslené, koľko ste zarobili za celé obdobie, koľko vám bolo zrazených na poistnom, čiže odvody na sociálne a zdravotné poistenie, a tiež do akej výšky vám bola zrazená daň. Tento doklad o príjme musí byť ako príloha k daňovému priznaniu,” dodáva účtovníčka.

Kto mi daňové priznanie urobí?

Ak ste šikovní, tak aj sami. Avšak istota je guľomet, preto sa spoľahnite na niekoho, pre koho nie sú zákony a účtovníctvo španielskou dedinou. Ušetríte si tým čas a aj vaše nervy. Ak by ste totiž tlačivo na daňové priznanie vyplnili nesprávne, daňový úrad vám ho s potešením vráti na prepracovanie.

Čo ak mám príjmy zo zahraničia?

Daňové priznanie musíte podať aj vtedy, ak váš príjem presiahol sumu 1963,20 EUR. V prípade, že vám zamestnávateľ strhol daň, tá sa vám nevráti, pretože táto daň sa jednoducho podľa našich zákonov späť nevracia.

Deadline na podanie daňového priznania je 2.4. 2013. Ak pracujete v zahraničí a myslíte si, že to dovtedy nestihnete, môžete požiadať o odklad daňového priznania. Pracujúci na Slovensku však túto možnosť nemajú. Ak by ste sa pozabudli alebo z nejakého dôvodu daňové priznanie nepodali, máte problém, ktorý bude príslušný daňový úrad riešiť pokutou s vyvolávacou cenou od 30 EUR.

autorka článku: Andrea Janovská
titulná fotografia: Petra Čergeťová
fotografia v texte: Andrea Janovská

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.