Nový objekt mesta mení miesta

Projekt BunkaPrázdne plochy v mestách sa v dnešnej dobe neustále zapĺňajú rôznymi stavbami. Novovzniknuté budovy obchodných centier priťahujú pozornosť okoloidúcich, ktorí vstupujú dnu s istotou, že tam nájdu všetko, čo potrebujú a kedysi korzá plné ľudí ostávajú poloprázdne. Život zvonku sa presunul do vnútra „obchoďákov” a centrum sa stáva nevyužitým územím. Na jednom z takýchto miest v Nitre sa objavil impulz aktivizujúci verejný priestor.

Všímavému oku určite neunikol nový objekt priemyselného kontajnera s čiernym nápisom BUNKA, ktorý sa momentálne nachádza priamo na pešej zóne (Štefániková trieda19). Výskyt Bunky nie je vôbec náhodný, ale ide o dobre premyslený umelecký projekt s jasnými cieľmi. Inicioval ho Daniel Dida, ktorý okolo seba zoskupil študentov Vysokej Školy Výtvarných Umení (VŠVU) a Slovenskej technickej univerzity (STU) Juraja Gábora, Ľudmilu Horňákovú, Martinu Kalusovú, Máriu Trnovskú. Svoje nápady, skice, vizualizácie a návrhy spoločne pretavili do hmotnej podoby a vznikol projekt Bunka pre súčasnú kultúru. Vie poslúžiť nielen ako výstavný priestor, ale aj ako video stena či pódium. Ponúka tak možnosť pre realizáciu rôznych kultúrnych aktivít, workshopov, stretnutí, diskusií, autorských prezentácií, čítačiek, výstav, filmových a videoartových projekcií.

Svoje brány pre širokú verejnosť otvorila 15.septembra 2011 a odvtedy tu prebehla nejedna vydarená akcia. Ak sa vám marí, že ste ju pôvodne zahliadli niekde inde, nemýlite sa. Prvá lokalita, kde sa „zabývala” bola plocha verejnej zelene medzi budovou Pošty 1 a Mestským kúpeľom v Nitre. Momentálne sídli na spomínanej pešej zóne, kde ešte určitý čas pobudne, ale neskôr sa opäť premiestni. Umelci zámerne vybrali pre tento projekt objekt, ktorý bude vo svojej podstate mobilný a umožní jednoduchú migráciu z miesta na miesto. Ďalšou výhodou priemyselného kontajnera je, že na rozdiel od stavby do danej lokality výrazne nezasahuje, natrvalo ju nezmení, ale na druhej strane si tam rýchlo dokáže vytvoriť zázemie. „Bunku nechceme viazať iba na jedno miesto. Každé nové územie prináša so sebou iný typ verejného prostredia, society a my hľadáme priestor, ktorý môže ovplyvniť. Bunka je platformou, prostredníctvom ktorej sa chceme k mestu, jeho kultúrnosti, vyjadrovať nielen kritikou, ale aj príkladmi, oživením verejného priestoru,” hovorí Juraj Gábor. V našich životoch si mnohé veci naplánujeme, ale vplyvom náhody a okolnosti sa zmenia. Taká je aj existencia Bunky a sťahovanie prináša do jej „života” premenu, ktorá je prínosná nie len pre ňu samotnú, ale aj pre prostredie, v ktorom sa nachádza.

Projekt Bunka Nitra (3)

Prvá výstava Neviditeľné mestá predstavila tvorbu českej autorky Lucii Mičíkovej. „Vybudovala archív kresieb a nákresov detských bunkrov vytvorených na základe spomienok, ako architektonických archetypov, ktorých analógie nachádza v reálnej architektúre ako aj v utopických urbanistických projektoch,” píše vo svojom texte k výstave Eliška Mazalánová. Naplneným zmyslom a súčasťou výstavného projektu bol workshop Bunkre v BUNKE, kde došlo k prepojeniu prirodzeného stavania bunkrov detí z okolia Nitry s výstavou. Ďalšia expozícia Abandoned re-creation predstavila projekt Andrei Kalinovej. Výstava bola prezentáciou výsledkov workshopu z akcie s rovnomenným názvom Abandoned recreation Trenčianske Teplice 2011. Jeho minuloročné výsledky môžete aj dnes zhliadnuť na výstavnom plote na Štefánikovej triede. Kedysi známe kúpalisko Zelená Žaba a liečebný dom Machnáč dnes pustnú, a práve preto si ich umelci vybrali pre svoj projekt. Zámerne do nich vstupovali svojimi site-specific intervenciami, čim dochádzalo k „oživeniu” objektov, ale aj reflexií ich chátrajúceho stavu. Možno tu badať paralelu s Bunkou, ktorá svojim pôsobením taktiež aktivizuje, reflektuje verejný priestor so všetkými jeho (ne)dokonalosťami. Bunka pre súčasnú kultúru nechýbala ani na zozname sprievodného programu obľúbeného festivalu Divadelná Nitra 2011 či 2012, kde sa v jej priestoroch predstavili umelci, divadelníci, filmári zo Slovenska i zahraničia.

V súčasnosti členovia Bunky rozbiehajú veľmi zaujímavý autorský projekt 1+1, ktorý naplno spája teóriu s praxou. Okrem toho dá dohromady aj jednotlivých ľudí. Jeden profesionálny výtvarník, architekt alebo dizajnér +  jeden občan Nitry budú mať príležitosť spolu vytvoriť autorskú dvojicu.„Témou projektu je zmena vnímania okolia a aktivácia  mesta prostredníctvom zapojenia obyvateľov, ktorí tak dostanú možnosť aktívne odkomunikovať svoj vzťah k mestu, lokalite a priestoru okolo seba,” prezrádzajú na svojej webovej stránke autori projektu. Ako dvojice danú tému spracujú bude možné vidieť na výstave, ktorá sa uskutoční vo verejnom priestore a vyjde k nej aj katalóg.

Pre každého, kto chce vedieť viac…

www.projektbunka.sk

www.facebook.com/projektbunka

Dano Dida: 0908 645 998


autorka článku: Ľudmila Dragulová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.