Týždňová trojka #8

Ani tento týždeň vás neukrátime o pravidelný prísun zaujímavých noviniek zo sveta IT. Dozviete sa čosi o novej hernej konzole od Microsoftu, prečo The Pirate Bay mení doménu a či sa blíži spoplatnenie Facebooku.

Detaily o Xbox 720 už čoskoro

Nová herná konzola z dielní Sony, PlayStation 4, už istú dobu odhaľuje novinky o svojich technických špecifikáciách, preto sa netrpezlivo čaká na informácie o jej konkurentovi od spoločnosti Microsoft. Nástupca úspešného Xboxu 360 je zatiaľ známy najmä pod kódovým označením Durango a kolujú o ňom viac-menej iba špekulácie. Veľký rozruch spôsobil začiatkom týždňa videoblogger Paul Thorrut, ktorý vyslovil niekoľko zaujímavých domnienok. Podľa jeho tvrdení Microsoft nový ‘Xbox 720’ odprezentuje novinárom na dosiaľ neoznámenej konferencii 21. mája. Konzola vraj nebude podporovať hry určené pre Xbox 360 a bude vyžadovať neustále pripojenie na internet. Cena by sa mala pohybovať na úrovni 500 dolárov (385 eur).

Pirátsky prístav sa presúva do Grónska

Pravdepodobne najznámejšia torrentová stránka The Pirate Bay sa sťahuje zo švédskej internetovej domény .se na grónsku .gl. Deje sa tak kvôli obavám z možného zhabania súčasnej domény thepiratebay.se. Tá síce zatiaľ zabavená nebola, ale môže sa tak stať v najbližšej dobe. Hosting torrentovému vyhľadávaču posledné tri roky poskytovala švédska Pirátska strana, tej sa však začala vyhrážať žalobou tamojšia protipirátska organizácia Right Alliance. Majitelia The Pirate Bay preto presunuli na servery do Španielska a Nórska, kde takéto typy stránok nie sú vyslovene nelegálne.

Budeme platiť za Facebook?

Poriadny poprask spôsobilo oznámenie Facebooku, ktorý sa chystá spoplatňovať posielanie správ na nástenky celebrít a mimo okruhu svojich priateľov. Koncom minulého mesiaca začala najväčšia sociálna sieť s testovaním vo Veľkej Británii na 10% tamojších používateľov. Suma, ktorú musia Briti zaplatiť, ak chcú svojim názorom obšťastniť nejakú tú známu osobnosť, je vypočítavaná na základe rôznych faktorov ako napríklad počet fanúšikov, followerov či správ, ktoré prijala. Olympionikovi Tomovi Daylemu môžete nechať odkaz za 10,68£, správa komičke Mirande Hart však vyjde iba na 71 pencí. Nuž, a prečo sa Facebook, ktorý donedávna tvrdil, že bude vždy zadarmo, rozhodol spoplatniť isté funkcie? Americký gigant iba chce efektívnejšie bojovať proti spamu.

autor článku: Pavol Hirka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.