Občianskym združením dvíhajú kultúru

logo TAM Topoľčianske aktivity mladých„Sme nová mimovládna organizácia, združenie mladých ľudí, ktorí chcú niečo viac. Poskytujeme pôdu a priestor na sebarealizáciu, efektívne využívanie voľného času, poskytovanie informácií a inú činnosť v našom klube mladých,” tak o sebe píšu členovia občianskeho združenia Topoľčianských aktivít mladých (ďalej TAM), ktorého členmi sú aj študenti UKF. O ich činnosti sme sa porozprávali s podpredsedom Andrejom Golským a Dominikou Bačikovou.

ČÍTAJTE AJ: Divadlo sa dá robiť aj po študentsky

Občianske združenie TAM vzniklo v máji 2010 ako mimovládne občianske združenie so zameraním na prácu s mladými ľuďmi a dobrovoľníkmi. Jeho cieľom je pomôcť napr. k vyššej informovanosti ľudí, propagovaniu regiónu, lepšiemu kultúrnemu vyžitiu a predovšetkým poskytnúť priestor mladým na sebarealizáciu. V TAM-e funguje ako najvyšší orgán predsedníctvo, ktoré je zložené z piatich členov. Momentálne sú tam predovšetkým zakladatelia organizácie, ktorých môžeme považovať aj za tzv. garantov celej činnosti, od financií potrebných na chod až po zabezpečenie prioritných projektov.

O tom, ako partia chalanov dala hlavy dokopy pri tvorení tohto projektu, hovorí Andrej Golský, podpredseda TAM-u: „Pomerná väčšina predsedníctva pôsobila predtým v nejakom inom mimovládnom občianskom združení. Časom sme však chceli robiť niečo vlastné, tak sme si založili nové občianske združenie. Na internete sme si pozreli nejaké veci, ako to treba robiť a čo k tomu treba a následne sme sa zaregistrovali ako mimovládna organizácia na ministerstve vnútra.”

Predsedníctvo tvorí predseda ako štatutárny orgán, je ním Peter Lacena, ktorý študuje v Bratislave. Až na pár členov sú všetci študentmi. Prvým podpredsedom je Andrej Golský, študujúci v Brne, ďalším je Peter Marko, ktorý študuje v Nitre na UKF, a ostatní neštudenti – Marek Polanka a Eduard Kotlár. Cieľom ich práce je zapájať sa do akcií akými sú napr. Deň narcisov, na ktorom v Topoľčanoch pôsobili prvý rok a skončili ako prví s najväčším počtom zozbieraných peňazí a minimom urien.

Čo sa týka kultúry, tak do Topoľčian chcú priniesť v prvom rade kultúru pre mladých ľudí. Zorganizovali napríklad Kulturák Fest, kde priniesli hudbu zadarmo pre všetkých ľudí a obyvateľov mesta. Spolupracovali na organizovaní koncertu Iné Kafé a Horkýže Slíže v Topoľčanoch.

„Chceme pomáhať tým, ktorí to potrebujú, čo je možno také všeobecné klišé, ale chceme to realizovať v globálnych zbierkach, ako napr. Dobrý anjel, Liga proti rakovine, Beh pre život,” ozrejmuje Andrej. Takisto sa zapájajú ako spoluorganizátori do projektov ako Cashflow, zvyšovanie finančnej gramotnosti u mladých ľudí. Spolupracovali aj na Top Dancingu, ďalej na najväčšom dnb festivale na Slovensku – Let It Roll.

Občianske združenie Topoľčianske aktivity mladých

Aké akcie plánujú na tento rok? Opätovnú spoluprácu pri doterajších projektoch, ako aj dotiahnuť do konca Beh pre život. „Nakontaktovali sme sa na nich minulý rok, ale bohužiaľ sme sa nevmestili do kalendára bežeckých dní.” Taktiež plánujú aj Vianočný študentský ples a prezentáciu streetart-ovej tvorby v Galérii mesta Topoľčany, prípadne v iných priestoroch.

V rámci dlhodobých ambícií by chceli rozbehnúť nový informačný portál o Topoľčanoch, ktorý by poskytoval ľuďom všeobecné informácie o tom, čo robia iné organizácie, iní podnikatelia, čokoľvek, čo sa v Topoľčanoch udeje. Jeden informačný portál už beží na Facebooku, avšak chceli by ho dať do webovej podoby pod názvom topolcanycity.sk.

Forma občianskeho združenia im poskytuje možnosti a šancu na spoluprácu s mestom Topoľčany, od ktorého dostali priestory na realizáciu. Taktiež táto forma umožňuje jej členom vystupovať pod oficiálnym názvom a následne plniť vlastné ciele. „Je to kvázi tretí sektor, ktorý pomáha ľuďom, ktorí to potrebujú, pomáha regiónu, veciam, ktoré si to žiadajú. A prečo? Na Slovensku iná forma právnickej osoby alebo nejakej inej činnosti nie je. Toto je vlastne najvhodnejšie riešenie, ako nepodnikať a zároveň tvoriť niečo, čo má nejaké hodnoty” hovorí Andrej.

autorka článku: Lucia Holienčinová
zdroj fotografií: archív TAM

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Občianskym združením dvíhajú kultúru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.