Pindex – profákov index

Počas niekoľkomesačného „ničnerobenia” je zrazu náročné vymeniť fľašu obľúbeného sektu či rozpozeraný seriál za odbornú literatúru a kusé poznámky z prednášok. No nikto z nás sa tomu nevyhne. Ak teda nechcete byť večným čakateľom na titul, musíte sa konfrontovať s nárokmi pedagógov. Tí majú za úlohu klasifikovať naše celosemestrové úsilie. Lenže študent nie je jediný, kto sa musí snažiť.

Musia to robiť aj vyučujúci. Ich primárnom úlohou je odovzdať nám vlastné vedomosti i skúsenosti, a to takým spôsobom, aby sme sa raz mohli stať prospešnými, plnohodnotnými členmi spoločnosti. Otázka však znie: Darí sa im to? Ako by ste ohodnotili vy ich, keby ste mali takú možnosť?

Ak sa vás niekedy pedagóg otvorene spýtal, čo si myslíte o jeho práci, tak mu prostredníctvom tohto článku úprimne blahoželáme a podporujeme ho v tom. Možno sa už niektorí z vás stretli s tým, že ste na konci roka, resp. semestra anonymne vypĺňali dotazník, kde ste mali šancu vyjadriť svoj názor na prácu vyučujúceho. Väčšina však takúto skúsenosť nikdy nemala. Je to škoda, pretože diskusia a vypočutie predstáv toho druhého zmenšuje priepasť medzi oboma stranami. Ak študent môže vyjadriť svoje hodnotenie, pedagóg aspoň zistí, v čom spočívajú jeho kvality, no zároveň aj to, na čom by mohol ešte popracovať. To platí, samozrejme, aj naopak. Vo väčšine prípadov je však otvorená diskusia v nedohľadne.pindex-2

Kým v zahraničí je táto praktika bežná, u nás je zatiaľ ešte len v plienkach. Dôvodov môže byť viacero. Uzavretosť, strach vyjadriť sa, obava z „potrestania” či neochota počúvať iných patria medzi typické vlastnosti Slovákov. Táto vrodená bariéra nám sťažuje otvorene a objektívne (!) povedať to, čo si myslíme. Z tohto dôvodu, milí študenti, sa zrodila internetová stránka www.pindex.sk.

Pindex – profákov index je portál na hodnotenie profesorov vysokých škôl. Dočítate sa tu, že projekt „…vznikol na základe myšlienky, že aj študenti majú právo vyjadriť svoj názor a hodnotiť svojich vyučujúcich, keďže oni sú prostredníkmi k dosiahnutiu vzdelania. Kvalita nášho vzdelania vo veľkej miere závisí aj od profesora, a preto je potrebné, aby sme mohli slobodne vyjadriť náš názor na pedagogický výkon jednotlivých učiteľov. A preto vyzdvihujme a chváľme tých, ktorí vedia naučiť, aby boli motivovaní a robili to tak ďalej, a kritizujme, dotazujme a slušne vyjadrime svoj názor tým, od ktorých chceme, aby sa zlepšili. Profesori potrebujú feedback, nenechajme ich napospas ich sebaobrazu.”

Nájdete tu rebríček slovenských vysokých škôl, ich fakúlt, katedier/ústavov a, samozrejme, profesorov, u ktorých hodnotíte prístup, odbornosť aj prejav. Nejde síce o žiadne oficiálne hodnotenia založené na prieskumoch a štatistikách, ale je zaujímavé pozrieť si, ako je na tom naša alma mater podľa bežného ľudu. Na stránke je už viac ako 5500 hodnotení, čo nie je zanedbateľné číslo. Okrem toho tu objavíte viacero zaujímavostí, týkajúcich sa bežného študentského života, ale aj rôznych plánovaných akcií, ktoré sú jeho neodmysliteľnou súčasťou. Ak tu však nie je uvedené vaše pôsobisko či vyučujúci, ktorého by ste chceli oceniť a okomentovať, nemusíte smútiť. Tvorcovia stránky ponúkajú možnosť skontaktovať ich e-mailom, prostredníctvom ktorého budú riešiť vaše pripomienky.

Ak sa vám nepáči aktuálny rating UKF, jej súčastí alebo pracovníkov, môžete to zmeniť a zapojiť sa do projektu. Jedinou nevýhodou je to, že sa musíte povinne prihlásiť cez sociálnu sieť facebook, kde má väčšina z nás svoje reálne meno. A to sa, samozrejme, objaví aj pri vašom online hodnotení. Ale ak veľmi chcete a trošku nad tým popremýšľate, všetko sa dá obísť. My študenti predsa o tom niečo vieme.

autorka: Kristína Jurzová
fot: pindex.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.