Pomôže novela o absolventskej praxi?

Jednou z krajín Európskej únie, ktoré majú najvyššiu nezamestnanosť mladých do 25 rokov, je aj Slovensko. Ešte v minulom roku avizovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny novelu zákona o službách v nezamestnanosti, ktorou by sa mal tento problém aspoň čiastočne vyriešiť.

Minister úradu Ján Richter sa okrem zmien v sociálnych dávkach sústredil práve aj na absolventskú prax, ktorá podľa neho nefunguje správne. Úspešný absolvent väčšinou končí tam, kde svoju odbornosť vôbec nevyužije, napríklad triedením pošty alebo upratovaním skladu. Podľa jeho slo je novela výhodná v tom, že štát bude vyštudovaného mladého človeka platiť dva roky a firma, v ktorej naberá skúsenosti, ho ešte ďalší rok musí udržať. Teda, po troch rokoch praxe firma zamestná tohto absolventa na plný úväzok.

Analytik Matej Kasanický tvrdí, že absolventská prax celkovo situáciu na trhu práce nezlepšila, preto je podľa neho diskutabilné, či takáto novela bude nejako prospešná pre študentov.

Na druhej strane, štatistiky ministerstva hovoria, že úspešnosť novely zákona o službách v nezamestnanosti by bola 50 %, takže po absolvovaní takejto praxe by sa mal uplatniť až každý druhý človek.

Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti síce prax považuje za dobrý krok, no kritizuje dve veci. Absolvent nie je zamestnanec, a teda sa naň nevzťahujú žiadne zamestnanecké práva. Prax sa do potrebného životopisu nepočíta, preto Páleník zastáva názor, aby sa rovnala štandardnému pracovnému úväzku.

autor článku: Matúš Veselý

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.