V čom môžu hry pomôcť?

Videohry patria medzi kontroverzné témy. Stačí, že nejaká obsahuje trochu viac násilia ako je obvyklé, a už má na krku desiatky aktivistov. Vďaka tomu sa názory na túto odnož multimediálnej zábavy nešťastne generalizujú. Je to škoda, pretože existuje kopa videohier, ktorých cieľ je ušľachtilý – pomáhať chorým ľuďom.

V čom môžu hry pomôcť?Medzi najsľubnejšie novinky v tejto oblasti patrí projekt vývojárskeho tímu Red Hill Studios. Hra má za úlohu zlepšiť motorické funkcie ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou pomocou špeciálne nadizajnovaných minihier. Hráči v podstate získavajú body za to, že sa pohybujú do správneho smeru. Každá minihra má viacero obtiažností, takže lekári môžu prispôsobovať liečebný program jednotlivých pacientov podľa stupňa ich choroby. Výsledky testovania na dvadsiatich starších ľuďoch s miernou formou Parkinsonovej choroby sú pozitívne. Po troch mesiacoch intenzívneho hrania sa 65 % pacientom predĺžil krok, 55 % zrýchlilo chôdzu a vylepšilo rovnováhu tela.

Ďalšou zaujímavou záležitosťou je tzv. „Patient Empowerment Exercise Video Game” (PEEVG). PEEVG sa usiluje pomáhať pacientom s rakovinou, a to jednoduchým spôsobom zvýšením fyzickej aktivity. „Keď trávite v nemocnici už dlhší čas, prípadne sa liečite z choroby, ako je rakovina, môže to viesť k úbytku fyzických síl,” vysvetľuje Carol Bruggers, vedúca výskumu v Utahu. V PEEVG sa hráč ujme role superhrdinu, ktorý musí čeliť rôznym nástrahám pri zachraňovaní ľudí. Napríklad je jeho úlohou vybudovať tehlovú stenu, aby zabránil prílivovej vlne zaplaviť mesto. Pri pokladaní jednotlivých tehál musí hráč využiť rôzne pohyby rúk, takže je nútený zapojiť do činnosti množstvo rôznych svalov.

Medzi zdravotné problémy patria i tie psychické ako depresia. Uvedomujú si to aj výskumníci z University of Auckland, ktorých projekt vyzerá sľubne. Hra nazvaná SPARX využíva 3D animované herné prostredie a špecifický soundtrack, aby pomohla mladým ľuďom prekonať rozličné problémy a zvládnuť depresiu. Používatelia hru dokončia, ak úspešne absolvujú cestu siedmimi Provinciami, ktoré sú plné hádaniek. Podľa štúdie, ktorá bola zverejnená v lekárskom časopise BMJ (British Medical Journal), je SPARX pri mladých ľuďoch účinný rovnako ako dlhotrvajúca skupinová terapia.

autor článku: Pavol Hirka
zdroj fotografie: rebgaming.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.