Internát s vôňou domova

Intrák. V dnešných časoch je tento obytný priestor skôr synonymom núteného väzenského pobytu či dočasného statusu s podtitulkom „prežijem”. Stiesnený životný priestor, kde-tu nejaký živý tvor (či netvor), hygiena podľa možností, chvíľka pokoja a súkromia neistá. Napriek našej dospelosti túžime byť občas ako malí, mať svoje bezpečné miestečko, kde môžeme byť sami sebou.

Internát s vôňou domova Viete, kde v Nitre nájsť kúsok z domáceho krbu a vôňu bezpečia? Niekoľko rehoľných spoločenstiev ponúka ubytovanie pre vysokoškolákov (zväčša len pre nežnejšiu polovičku nášho sveta). Misijné sestry Kráľovnej apoštolov, Sestry Panny Márie Útechy či Karmelitánky Dieťaťa Ježiša. Kapacity jednotlivých miest nie sú veľmi široké, ale práve v tom majú svoju výhodu. V jednom „internáte” si nažíva max. 20 dievčat. Študenti tu majú príležitosť oddýchnuť si a plnohodnotne sa venovať štúdiu.

„Na našom internáte nachádzam veľký pokoj, domácu pohodu, kľud a pohodlie. Dievčatá sú perfektné, spoločne sa stretávame a rozprávame sa pri varení alebo po večeroch v izbách. Je to skvelé miesto pre získanie nových vzťahov, načerpanie nových síl do štúdia a úžasné miesto na oddych,” dodáva spokojná obyvateľka internátu. I ďalšia prváčka z UKF súhlasne prikyvuje: „Život na našom intráku je skvelý, je nás tu pomenej a máme svätý pokoj. Nažívame si tu dobre, až na tých hlučnejších susedov z vedľajšej ulice. Sestričky sú milé, postele pohodlné, takže si nemám na čo sťažovať.”

Samozrejme, nebude to šťastná voľba pre toho, komu je po vôli spoločenský život a nočné prechádzky mestom. No pre toho, kto túži po oáze pokoja, domácej atmosfére, tichu i smiechu, je to tá najlepšia voľba. A v neposlednom rade je tu i možnosť osobného rastu vo viere. Nezabúdajme však, že všetko má svoje čaro. Intráky poskytované školou, ubytovanie ponúkané rehoľnými spoločenstvami alebo high level – privát. To všetko patrí k životu vysokoškoláka. Veselé bývanie!

autorka článku a fotografie: Zuzana Vandáková