(Ne)dostupná Kanada

nedostupna-kanada-bez-popisku-5Krajina, ktorú považujeme za nedostupnú. Miesto známe svojou prírodou, studenou klímou, kvalitnými univerzitami či ešte kvalitnejšími hokejistami. Kanada nemusí byť pre mladého študenta taká nedostupná, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Prinášame vám informácie, ako a prečo sa vybrať práve do tejto severnej krajiny.

Pár spôsobov, ako sa do Kanady dostať

Kanada je pre študentov lákavá i preto, že je pravidelne zaraďovaná medzi top 10 najlepších krajín pre život. Vybojovať si skúsenosť v Kanade môže byť náročné, no nie nemožné. Existuje niekoľko alternatív, ako sa tam môžete dostať:

→ na návštevu

→ na pracovné povolenie

→ ako študent

→ ako imigrant

→ ako utečenec

→ ilegálne

Nedostupná Kanada 1Z logických dôvodov posledné možnosti vylúčime a s predpokladom, že v Kanade plánujete ostať dlhšie, ostávajú vám dve možnosti. Buď sa rozhodnete navštíviť túto krajinu ako študent, alebo si vybavíte pracovné povolenie. Naša univerzita prostredníctvom programu Erasmus v súčasnosti neposkytuje študentom možnosť vycestovať do Kanady. Jednou z možností je podať si žiadosť o štipendium v Národnom štipendijnom programe, ktorý zastrešuje SAIA. Pravidlom však je, že tí snaživí, šikovní a s dobrým prospechom majú väčšie šance. Ďalšou možnosťou je podať si prihlášku, úspešne spraviť prijímačky a zaplatiť školné, ktoré môže dosiahnuť aj sumu 15 000 eur ročne.

Ak vám nevyhovuje ani jedna z týchto možností, je tu ešte šanca získať ročné pracovné povolenie. Môžete ho dostať len raz za život, v prípade, že ste ešte nedosiahli vek 35 rokov. Na Slovensku existuje niekoľko sprostredkovateľských organizácií. Jednou z najznámejších je CKM so sídlom v Bratislave a pobočkami po celom Slovensku. Táto organizácia okrem iného ponúka mladým program Work and Travel, respektíve Work in Canada. A výlet do Kanady sa už nezdá byť nereálnym.

Čo k tomu treba?

Prvým a najdôležitejším bodom sú pracovné víza. Platia rok a vybaví vám ich príslušná organizácia v spolupráci s kanadským veľvyslanectvom, ktoré sa pre našu krajinu nachádza vo Viedni. Väčšina organizácií bude od vás požadovať krátky rozhovor v angličtine, aby si overila, či jazyk ovládate na komunikatívnej úrovni. Registračné poplatky za vybavenie všetkých nevyhnutných povinností sa pohybujú okolo 300 až 500 eur. Okrem toho potrebujete mať na účte aspoň 2000 eur. Zvykom býva, že sa na účet mladého človeka poskladá celá ochotná rodina, no ak také šťastie nemáte, ešte vždy si môžete vybaviť študentskú pôžičku, o ktorej sme vás informovali už v prechádzajúcich číslach. Kedykoľvek sa k týmto radám preklikáte aj na našom webe.Nedostupná Kanada 2

Keď už tieto základné podmienky splníte, dobrodružstvo v Kanade sa môže začať a vy sa máte na čo tešiť. V programe, ktorý absolvujete je zahrnutých niekoľko dôležitých bodov:

→ otvorené pracovné povolenie v Kanade

→ expresné vybavenie SIN (social insurance number), potrebného pre získanie zamestnania v Kanade

→ orientačné stretnutie po prílete

→ ubytovanie na jednu noc po prílete

→ pomoc v núdzi počas celého pobytu

→ poradenstvo pri vypĺňaní všetkých materiálov potrebných pre účasť v programe

→ poradenstvo pri hľadaní práce na orientačnom stretnutí v Kanade

→ k dispozícií budete mať počítač, tlačiareň, telefón, internet v kancelárii partnerskej organizácie

Nedostupná Kanada 3Nenahraditeľná skúsenosť

Partnerskou organizáciou bola myslená SWAP-ka, ktorá sprostredkúva pobyty mladých ľudí a združuje napríklad aj nás, Slovákov, ktorí do Kanady prídeme. Takže vaše prvé kroky v novej krajine povedú práve tam. Ubytovanie si ešte pred príchodom hľadáte sami. Ceny sa pohybujú od 450 do 600 $ na mesiac. Pozriete si aj nejakú prácu. So životopisom v ruke pobeháte nejaké obchody alebo reštaurácie. Pozor, budete potrebovať tzv. resumé, obdobu nášho životopisu, a motivačný list, ktorú väčšina zamestnávateľov vyžaduje. Závisí už len na vás a na vašich jazykových schopnostiach, kde sa uplatníte. Známym faktom je, že na ročnom dobrodružnom pobyte v krajine, akou je Kanada, nezáleží ani tak na type práce, akú vykonávate, ale skôr na kolektíve. Aj študentka UKF Vanda Vicenová mala spočiatku strach z komunikácie v angličtine, no vďaka príjemným a milým kolegom zábrany čoskoro stratila. „S kamarátmi v Kanade som sa rozprávala plynule po anglicky a bolo to pre mňa prirodzené. Miestni obyvatelia sú priateľskí a otvorení. Aj keď videli, že mám problém porozumieť im alebo vyjadriť sa, boli trpezliví a chápali ma,” opisuje Vanda skúsenosti s anglicky hovoriacim kolektívom.

autorka článku: Petra Böhmerová
autorka fotografií: Vanda Vicenová

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “(Ne)dostupná Kanada

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.