Keď korupcia vládne svetu

ked-korupcia-vladne-svetuV okolí DAB sa rozlieha smiech. K dobrej nálade neodmysliteľne prispieva aj dielo, pôvodne nemeckého klasika Fridricha Schillera – Parazit.

Hra potvrdzuje neslávne slávne pravidlo, že niekedy sa naozaj vyplatí intrigárčiť. Vtieranie sa a využívanie ľudí okolo seba nie je cudzie ani Selicourovi (Jakub Rybárik). Dokázal zavrhnúť vlastnú rodinu a priateľov, len aby žil vo vyššej spoločnosti. Práca obyčajného úradníka mu nikdy nevoňala, a preto ho pracovné miesto pravej ruky ministra Narboneho (Martin Fatrič) veľmi teší. Pre získanie jeho priazne je schopný urobiť skutočne čokoľvek. Vystupuje síce ako inteligentný a skúsený mladík, no zdanie veľmi klame. Je obyčajným sedliakom z dediny, ktorý sa snaží pôsobiť na ostatných ako mladík s vyberavými spôsobmi.

Jeho charakter rýchlo odhalí La Roche, ktorého stvárňuje Marián Viskup. Snaží sa zvíťaziť nad týmto slizkým úžerníkom, ale spočiatku ľuďom pripadá skôr ako šialenec. V ťažkom boji sa mu podarí vyhrať až v momente, keď pristúpi na Selicourovu špinavú hru.

Keďže sa hra odohráva v komornejších priestoroch, umožňuje hercom pohrávať sa s humornou mimikou a gestami, ktoré by na väčšej ploche zanikli. Vkusné byrokratické kostýmy, zakomponovanie klavíru a nemeckých piesní do deja – to všetko hru obohacuje a pomáha vykresliť jednotlivé komické charaktery postáv. Či už ide o vášnivého umelca Charlesa Firmina (Roman Poláčik), jeho ustráchaného a vždy skromného otca (Marcel Ochránek), svojskú a žiadostivú ministrovu manželku Madame Belmont (Lenka Barilíkvá), na vydaj súcu ministrovu dcéru Charlottu (Kamila Antolová), všetky jazyky ovládajúceho asistenta Michela (Juraj Ďuriš), alebo Selicourovho bratranca Robineaua (Branislav Matuščin, Martin Nahálka), ktorý ohrozuje postavenie hlavného záporného hrdinu informáciami o jeho predchádzajúcom živote.

autorka článku: Veronika Soboňová
autor fotografií: Ondrej Synak

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.