Severské leto

severske-jahodyPočas letných mesiacov to všetkých ťahá na miesta, kde hodnoty na teplomeroch lámu rekordy. Je jedno, či kvôli brigáde alebo dovolenke, hlavne nech je tam teplo. Ale čo tak vycestovať smerom na sever? Nechajte sa inšpirovať študentkou UKF, ktorá si vyskúšala prácu v Nórsku.

Krajina s vysokou životnou úrovňou síce neponúka návštevníkom horúce pláže, zato má však množstvo iných prírodných krás. Impozantné fjordy, útesy či hory sú slávne po celom svete. Menej známe je ich pestovanie jahôd. Pýtate sa, ako môžu rásť jahody v Nórsku? Jednoducho. Tak ako u nás, len o niečo neskôr. Aj vďaka tomuto faktu strávila študentka Eliška v severskej krajine už štyri letá.

Na takúto brigádu sa dostanete buď cez agentúry, ktoré si za sprostredkovanie vypýtajú nemalé peniaze, na vlastnú päsť, alebo cez známych. Eli sa k práci podarilo dostať cez uja, ktorý tam pár  rokov pracoval. Po prvý raz tam bola ešte ako neplnoletá, takže bolo nutné posielať nielen jej kópie rodného listu, pasu, ale aj dokumenty rodičov. Potom to už nebolo potrebné a všetky papierovačky sa vybavili priamo na mieste.

eliska-jurkulakova-v-norskuPri zahraničnej brigáde musí človek rozmýšľať aj o tom, ako sa do krajiny dostane.„Ja som za tie roky využila na transport auto a raz na spiatočnú cestu lietadlo. Auto bolo výhodnejšie, lebo sme neboli obmedzení termínom odchodu a mohli sme si vziať toľko batožiny, koľko sa zmestilo. Keďže stravu sme nemali zabezpečenú, stačilo nakúpiť potraviny s dlhou trvanlivosťou, zbaliť si potrebné veci na približne mesiac, zaťažiť auto (možno aj preťažiť) a vydať sa na cestu,“ vraví Eli. Cesta im trvala nekonečných 35 – 40 hodín s malými prestávkami na čerpacích staniciach. „Keď je dobrá partia, spánok, jedenie a iné primárne potreby človeka sa dajú praktizovať v pohode aj v aute.“

„Brigáda spočívala v zbere jahôd, takže ťažká fyzická práca v zhybe, neskôr na kolenách. Na konci aj poloha ležmo bola dobrá. Pracovná doba závisela od úrody. Niekedy sa pracovalo 15 minút, inokedy 13 hodín. Väčšinou boli nedele voľnejšie a bol čas na rôzne aktivity. Niekto išiel do lesa zbierať čučoriedky a zarobiť si tak ďalšie peniaze. Pár ľudí sa vybralo chytať ryby do fjordu, iní ostali na farme. Dobrodruhovia sa vydali na výlety po okolí a obdivovali krásy Nórska – fjordy, obrovské skaly, vodopády, vrchy a doliny, typické nórske domčeky s trávnatým porastom na streche alebo veľkých smradľavých Trollov. Celkové fungovanie na farme Doving vo Valldale bolo až na pár momentov ako v jednej veľkej rodine. Farmár s rodinou udržiavajú s pickermi priateľský vzťah. Všetko, čo bolo treba, nám poskytol. A zemiaky sme mali grátis.“

Eli si leto strávené v Nórsku nevie vynachváliť. „Brigáda v Nórsku pre mňa znamená niečo, na čo sa celý rok človek teší. Až na tú fyzickú prácu je to vlastne dovolenka v krásnom prostredí, za ktorú vám ešte zaplatia,“ tvrdí. Takže, ak nepotrebujete k plnohodnotne strávenému letu neznesiteľné horúčavy, zbaľte si pas alebo občiansky preukaz, nejaké to jedlo a hor sa na sever. A snáď vám budú jahody chutiť aj po návrate na rodnú hrudu.

Autorka článku: Mária Brišová
Zdroj foto: Eliška Jurkuľáková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.