Uplatnite si výnimku z platenia odvodov

Ak ste pracujúci študent, zrejme ste už pocítili zvýšenie odvodového zaťaženia na sociálne a zdravotné poistenie. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá tieto zmeny zapríčinila, vstúpila do platnosti 1. januára 2013. Plateniu odvodov sa však dá vyhnúť alebo si aspoň môžete znížiť vymeriavací základ, z ktorého sa budú odvádzať. Chcete vedieť ako na to?

Ešte v minulom roku sa za prácu uzavretú na dohodu o brigádnickej práci študentov odvádzalo len garančné a úrazové poistenie, dokopy vo výške 1,05 %, ktoré platil zamestnávateľ. Po novom roku nastali zmeny v zákonníku práce. Konkrétne v zákone o sociálnom poistení a v zákone o zdravotnom poistení, čo pre študentov stredných a vysokých škôl znamená, že zo svojho platu odvádzajú poistné. To sa skladá zo starobného poistenia, kde 4 % odvádza študent a 14 % zamestnávateľ, a invalidného poistenia, kde je pomer 3 % študent a 3 % zamestnávateľ. Ten ešte navyše za svojho zamestnanca odvádza aj platby do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 %. Ak ste si práve v duchu položili otázku, čo to ten fond vlastne je, tak ide o produkt Sociálnej poisťovne. Je určený predovšetkým na vykrývanie deficitu základných fondov Sociálnej poisťovne, akým je napríklad fond starobného poistenia, teda na vyplácanie dávok. Ide o akýsi ochranný systém. Celkovo teda študent zaplatí po novom roku 7 % z hrubej mzdy na poistnom do Sociálnej poisťovne. Od 1. januára vstúpila do účinnosti aj garancia minimálnej mzdy vo výške 1,941 eura na hodinu a tiež „dohodárom” vznikol nárok na 30-minútovú prestávku počas zmeny, ktorá trvá viac ako 6 hodín.

Uplatnenie výnimky

Ako zamestnanec na dohodu si však môžete zo zákona uplatniť výnimku zo sociálneho poistenia. Prvou podmienkou je, aby ste z troch typov zmlúv na dohodu mali uzavretú práve tú o brigádnickej práci študentov. To sa dá iba v prípade, ak navštevujete strednú školu alebo ste študentom vysokej školy denného štúdia a máte do 26 rokov. Pričom k zmluve dokladáte aj potvrdenie o návšteve školy. Potom je potrebné vypísať tlačivo – oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode, vďaka ktorému vám vzniká nárok uplatniť si výnimku do určitej výšky zárobku. Pri zamestnancoch na dohodu do 18 rokov je to 66 eur mesačne a pri starších 155 eur mesačne na rok 2013. Tlačivo by vám mal poskytnúť zamestnávateľ alebo ho môžete nájsť na internete. Ak náhodou máte uzavretých viac zmlúv o brigádnickej práci študentov, toto tlačivo môžete vypísať len k jednej zmluve za daný mesiac, evidenciu o tom si vedie práve Sociálna poisťovňa. Tu sa odporúča urobiť tak pri dohode, kde zarábate najviac, lebo najviac aj ušetríte. Ešte je tu otázka, čo ak zarábate nad 155 eur? Vtedy je tiež dobré vypísať stanovené tlačivo, lebo síce odvádzať budete, ale len z čiastky, ktorá presahuje danú sumu. Rozdiel nastáva, ak máte nepravidelný príjem, teda nedostávate výplatu každý mesiac. Vtedy platíte poistné po skončení obdobia dohody a to tak, že sa vypočíta priemerný mesačný zárobok.

ŠTUDENTI A FINANCIE 5Čo nás čaká v budúcnosti

Zvyšovanie odvodového zaťaženia vyvolalo medzi študentmi veľkú vlnu nevôle, preto ešte vlani došlo k rokovaniam medzi Študentskou radou vysokých škôl a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Výsledkom rokovaní bol práve vyššie spomínaný nárok na uplatnenie výnimky. Súčasťou právnej úpravy je aj jej prehodnotenie po prvom polroku účinnosti. Cieľom tejto úpravy, ako uviedol hovorca ministerstva práce Michal Stuška, je „primerané a čiastočné poistenie študentov”. A ďalej dodáva, že „tieto opatrenia je potrebné vnímať ako nástroj na zabezpečenie ústavného práva občanov na primerané hmotné zabezpečenie v starobe”. Zmeny tiež slúžia na to, aby sa neuzatvárali zmluvy na dohodu aj pri štandardnom pracovnom pomere. V minulosti k tomu dochádzalo, lebo sa zamestnanec aj zamestnávateľ chceli vyhnúť odvádzaniu poistného, čo z dlhodobého hľadiska a v širšom meradle narúša sociálny systém. Pričom takémuto „dohodárovi” ani nevznikal nárok na dôchodok. Nech už sa na dané zmeny preto pozeráte akokoľvek, ich právna účinnosť je zavedená krátko na to, aby mohla byť objektívne hodnotená. K tomu sa pristúpi po prvom polroku a vyvodia sa závery.

autorka článku: Mojmíra Némethová
zdroj fotografií: archív ON