Jahodové Nemecko

jahody_tasrBrigáda v Nemecku? Prečo nie! Asi takto začalo Veronikine minuloročné letné dobrodružstvo. Či skôr práca? Alebo oboje? Veď čítajte ďalej.

„Ponuka na brigádu v Nemecku prišla ako blesk z jasného neba. Plánovala som v lete pracovať, no nikdy by mi nenapadlo, že to bude práve Nemecko. S návrhom prišla moja spolužiačka, ktorá mi len tak zjednodušene vysvetlila, o čo ide.” Tak sa Veronika zbalila a vyrazila do tisíc kilometrov vzdialeného nemeckého mesta. Starať sa o jahody. „Zbierať jahody bolo hlavnou náplňou našej práce, no keďže sezóna jahôd sa po našom príchode už pomaly blížila ku koncu, ocitli sme sa pri trhaní buriny, čo bola najhoršia práca na svete. Pracovná doba trvala približne od siedmej rána do neskorých večerných hodín.” Znie to ako riadna drina a veru aj bola. „Brigáda v Nemecku ma naučila dve veci. Spoliehať sa sama na seba a dôkladne sa starať o jahody. Čo si však budem pamätať celý život, sú príjemné zážitky s kolegami.” Aj keď Veronika strávila v Nemecku len tri intenzívne pracovné týždne, niečo podobné by nabudúce asi radšej oželela. „Musím sa však priznať, že táto skúsenosť, hoci si ju budem pamätať po zvyšok života, nebola zlá, no už by som si ju nechcela zopakovať. Nemôžem sa sťažovať, pretože starostlivosť o nás, zamestnancov, rovnako ako vzťahy s kolegami, boli perfektné, avšak do budúcnosti rada privítam aj iné možnosti.” S nemeckými kolegami problémy neboli. „So šéfom sme komunikovali anglicky, ale zaujímavé bolo, že asi 95 % mojich kolegov bolo z Poľska. Teraz už chápem, prečo sa hovorí, že každý piaty človek na planéte je Poliak.”

Chystáte sa do Nemecka na vlastnú päsť?

Dôležité je vybaviť si potrebné úradné dokumenty a to výpis z registra trestov, potvrdenie o návšteve školy a kópiu občianskeho preukazu. Po príchode do krajiny vám stačí preukázať sa občianskym preukazom. Pri pobyte v Nemecku, ktorý je dlhší ako tri mesiace, je však potrebné povolenie na pobyt. Vydáva ho príslušný úrad, tzv. Ausländerbehörde. Žiadosť o povolenie na pobyt musíte podať osobne ihneď po nástupe do práce, najneskôr však jeden mesiac po začatí vášho pobytu v Nemecku. Žiadosť (Antrag auf Arbeitsgenehmigung) podávate spolu so zamestnávateľom na predpísanom tlačive, ktoré poskytne každá pobočka pracovného úradu (Arbeitsagentur).

autorka článku: Lucia Šimová
zdroj fotografie: tasr

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.