Nádych, výdych – hurá do sveta!

nadych-vydych-Vždy som chcela veľa cestovať, spoznávať nové miesta a mať takú tú mapu sveta, do ktorej zapichujete špendlíky podľa toho, ktoré krajiny ste už navštívili. Ak by som ju mala, po minulom lete by špendlík pribudol aj na mesto Derby v strednom Anglicku.

Od rozhodnutia odísť až po samotný odlet ubehol asi týždeň, takže si iste viete predstaviť, ako veľmi som bola pripravená stráviť v cudzej krajine nasledujúce dva mesiace. Ešte aj na letisku v Birminghame som mala stále viac argumentov, prečo sa radšej otočiť na opätku! Poriadny zbabelec, čo? Navyše, Anglicko ma ako turistická destinácia nikdy nelákalo, to sychravé počasie, všade akosi sivo, ešte aj v lete. Brrr.

A tak aj bolo. Prvé dni boli doslova otrasné. Britský prízvuk, ktorému som nikdy nerozumela, mi dával poriadne zabrať, za prvý týždeň som zmokla asi dvadsaťkrát a navyše som ochorela. A poriadnu prácu som ani po troch týždňoch nemala, keďže som v Anglicku chcela pracovať po prvýkrát. Peniaze sa míňali a spolu s nimi aj chuť behať po agentúrach a otravovať ich kvôli práci. A tu moje negatívne zážitky končia. Nie preto, aby som vás nevystrašila ešte viac, ale preto, že sa mi zrazu akosi začalo dariť. Zavolali mi z agentúry, že majú pre mňa prácu, hoci len na dva týždne. Aj ten britský prízvuk sa mi začal pomaly dostávať do uší. A v meste som sa prestala strácať. Dokonca som sa odvážila ísť do mesta celkom sama bez toho, aby som zablúdila. Navyše začalo svietiť slnko. Áno, slnko v Anglicku! A bolo horúco. Naozaj horúco!

Tak som sa napokon dostala do práce, do takej malej rodinnej firmy, kde robilo asi dvanásť ľudí vrátane mňa. Takmer všetci boli z rodiny, ktorej firma patrí, a tí „externí” boli aspoň ich susedmi. Keďže mi v agentúre povedali, že práca bude len na dva týždne, sama som sa spýtala, či by som mohla zostať dlhšie. Na moju neskutočnú radosť mi povedali áno, dokonca vraj môžem zostať ešte dlhšie, ako potrebujem. „Britštine” som už rozumela, ako keby som tam bola rok, šéf si dokonca myslel, že študujem v Británii. Hahaha! Nakoniec som zažila kopec úžasných dní a tak veľmi, ako som Anglicko predtým nemusela, ho teraz milujem. Nielenže sa mi otvorili nové možnosti, ale svet sa mi odvtedy zdá akýsi menší, prístupnejší.

Viem, poviete si, čo dramatizujem, je to len Anglicko. A máte pravdu. Ale presne tak, ako som vtedy dokázala zvládnuť pobyt v Anglicku, teraz dokážem zvládnuť Ameriku, Čínu a možno aj celý vesmír. A vy, ktorí ešte stále naberáte odvahu, dokážete to rovnako a možno aj lepšie.

Na čo sa pripraviť pred odchodom do Anglicka

Spojené kráľovstvo je krajinou, ktorá je pre slovenských študentov jednou z najprístupnejších a najlákavejších spomedzi európskych krajín. Každoročne si tam hľadajú brigádu stovky našich študentov. Na čo sa teda pripraviť pred odletom za brigádou v Anglicku, aby ste sa zbytočne nezdržiavali?

National Insurance Number (NINO) – je číslo sociálneho poistenia, ktoré sa prideľuje všetkým pracujúcim v Británii. Slúži na identifikáciu všetkých záznamov súvisiacich s daňami a daňovým úradom, prácou, penziou a ďalšími nárokmi na sociálnu starostlivosť. Pracovať bez NINO môžete len pár dní a vybaviť si ho musíte sami (inak sa môže stať, že vám nevyplatia vaše peniaze). Vybavíte si ho nasledovne:nadych-vydych-

  • Hneď popríchode dokrajiny kontaktujte Social Security Office. Najbližšiu kanceláriu nájdete podľa PSČ bydliska nainternetovej stránke Job Centre.
  • Dohodnite si s nimi termín stretnutia. Zároveň vám povedia, aké doklady si máte priniesť nastretnutie. Pridelenie NINO môže trvať niekoľko týždňov aniektorí zamestnávatelia nie sú ochotní prijať vás bezvlastného čísla, preto konajte okamžite.
  • Keď vám NINO pridelia, ihneď ho nahláste agentúre, ktorá vám prácu sprostredkovala alebo priamo vášmu zamestnávateľovi, potom vám mzdu budú vyplácať bezkomplikácií.

Vlastný anglický bankový účet – žiadny anglický zamestnávateľ vám nebude výplatu posielať na slovenský účet a nechať si posielať peniaze na účet známeho či partnera, s ktorým v Anglicku ste, tiež nie je najbezpečnejšie. Preto si jeden potrebujete zriadiť priamo v krajine. Niektoré agentúry ho od vás budú dokonca žiadať ako dôkaz o tom, že ste dôveryhodný pracovník. Mnoho anglických bánk poskytuje účty bez akýchkoľvek poplatkov za vedenie alebo výber hotovosti. Banka vám však účet zriadi až na základe tzv. proof of address, teda dôkaz alebo doklad o adrese, pasu alebo vodičského preukazu. Pre vaše potreby ideálne poslúži vyššie spomínané číslo sociálneho poistenia.

Job/Employment agenciespracovné agentúry – najjednoduchší spôsob, ako získať v Británii prácu, no zároveň aj najzdĺhavejší (pokiaľ chcete pracovať v Británii prvýkrát). Po príchode do Anglicka musíte navštíviť čo najviac agentúr v meste a zaregistrovať sa v nich. Budú sa vás pýtať na predchádzajúce brigády, aký typ práce hľadáte a či máte skúsenosti s prácou v Británii, čím zároveň zistia úroveň vašej angličtiny. Nezabúdajte však na dve veci. Ak sa neozvú, aj keď to sľúbili, treba sa im pripomínať, otravovať ich a ukázať im, že o prácu naozaj stojíte. Nepriznajte sa, že ste študent a že sa o dva-tri mesiace vraciate domov. Radšej povedzte, že ste prerušili štúdium a neviete, ako dlho chcete zostať v Británii. Inak vám nebudú chcieť nájsť prácu. V každom prípade však majte pripravený stručný životopis, ktorý môžete jednoducho nechať nielen v agentúre, ale u ktoréhokoľvek potenciálneho zamestnávateľa, u ktorého sa prídete spýtať na prácu.

Autorka článku: Lucia Šimová
Zdroj fotografie: www.hnonline.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.