Kultúrny detox: November 2013

Skončili sa Dušičky ako aj halloweenske party, čo znamená, že prichádza čas na relax vo forme rôznych iných podujatí, besied či koncertov. Ak neviete, čo si vybrať, znovu vám prinášame detox plný zábavy, hudby i vzdelania. Čítajte, navštevujte a jednoducho sa bavte.

Po stopách Cyrila a Metoda: 12. november

Po stopách Cyrila a Metoda, Zdroj Staré divadloV utorok sa môžete vrátiť do minulosti prostredníctvom dvoch svätých bratov, teda Cyrila a Metoda. Zmes vizuálnych, poetických a hravých obrazov vás zavedie do obdobia príchodu vierozvestov na Slovensko a predstaví nielen ich pracovný, ale aj osobný život. Predstavenie Po stopách Cyrila a Metoda vám prináša Staré divadlo Karola Spišáka v utorok o 9.00 a 11.00 hod.

Zabehni si: 13. novemberVečerný beh Nitrou, zdroj NISYS

Ak vám neprekáža zima a sychravé počasie, máte v stredu o 15.00 hod. možnosť zúčastniť sa Večerného behu Nitrou. Podujatie je organizované v rámci akcie Dni športu 2013 a vy si môžete vyskúšať rôzne typy behu, či už zvládate 200, alebo 3000 metrov. Vítaná je akákoľvek účasť na pripravovanej akcii, či už aktívna, alebo len v úlohe divákov. Organizátori podujatia vás budú očakávať na Pešej zóne, kde bude beh odštartovaný.

O poézii života: 13. novemberBeseda s Ľudovítom Potúčkom, zdroj Martinus

V prípade, že vás behanie extrémne neunaví, navštívte aj kníhkupectvo Martinus, kde sa o 17.00 hod. uskutoční diskusia s Ľudovítom Potúčkom. Autor predstaví svoju zbierku básní s názvom 16 čiernych ruží. Básne hovoria o láske, rozchodoch či smútku, o záležitostiach, ktoré sú súčasťou bežného života všetkých ľudí. Príďte a ponorte sa do sveta čarovnej poézie.

Víkendové vysoké hory v Nitre: 16. november

Festival Vysoké hory NitraPočas víkendu sa máte na čo tešiť. Čaká vás 8. ročník obľúbeného festivalu Vysoké hory Nitra. Ak milujete cestovanie a žiadna hora sa vám nezdá dostatočne vysoká, je tu pre vás pripravená pútavá prehliadka filmov a prezentácií od viacerých známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov nielen z nitrianskeho regiónu, ale samozrejme aj z celého Slovenska či Českej republiky. Sprievodnými festivalovými akciami sú výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry, ako aj obľúbená tombola o hodnotné ceny. Festival sa uskutoční vo veľkej sále Mestského úradu Nitra v sobotu od 9.00 hod.

Matica slovenská očami poetky: 20. novemberBeseda o Matici slovenskej v knižnici, zdroj nitra.sme.sk

Po víkende nabitom cestovaním vám odporúčame navštíviť Krajskú knižnicu, kde sa od 12.00 hod. môžete zúčastniť besedy s Drahomírou Pechočiakovou, bývalou dlhoročnou riaditeľkou Domu Matice slovenskej v Nitre. Po rokoch práce sa začala venovať poézii a práve očami poetky vám bližšie predstaví Maticu slovenskú.

Večer v znamení vína a šansónu: 21.november

Beaujolais ochutnávka vín, zdroj visitnitra.euNavštívte hotel Mikado a vyskúšajte pravú chuť pochádzajúcu z francúzskych viníc. Mladé víno z oblasti Beaujolais, ale aj skvelé francúzske špeciality či podmanivé tóny šansónu budú sprevádzať všetkých návštevníkov od 19.00 hod.

Funky Funkiez: 23. november

Kaviareň Music a Cafe vám počas predposledného novembrového víkendu prináša jedinečnýFunky Funkiez, zdroj slavica.cz koncert skupiny Funkiez. Zmes hudby 80. rokov a kvalitná šou vás nabijú pozitívnou energiou a prinesú úsmev do reality sychravých dní novembra. Koncert sa začína o 20.30 hod. a vy si ho určite nesmiete nechať ujsť.

4-3-2-1… štart : 28. november4,3,2,1...Beseda v Nitrianskej galérii, zdroj kamdomesta.sk

V rámci projektu 4-3-2-1… /Cyklus besied so súčasnými slovenskými autormi si na záver mesiaca rezervujte chvíľu na literatúru. Od 18.00 hod máte možnosť navštíviť Nitriansku galériu a dozvedieť sa rôzne zaujímavé informácie. Zavŕšenie cyklu besied vám prinesie moderátor Dado Nagy, ktorý predstaví Ondreja Štefánika. Ten je zakladateľom reklamnej agentúry, ktorá má na konte množstvo ocenení. Navyše sa venuje aj písaniu a po svojom úspešnom debute, a to zbierke poviedok Pštrosí muž, odprezentuje aj svoju “druhotinu” s názvom Bezprsté meno. Za toto dielo Ondrej Štefánik získal nomináciu na získanie ceny Anasoft litera. Milovníci literatúry sú už určite v pozore, a tak všetkých pozývame. Prajeme vám príjemný zážitok.

Autorka: Lenka Varchoľaková

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.