Na Mostnej sa to dá aj kultúrne

Milovníci poézie, hudby a literatúry si mohli prísť minulý týždeň na svoje. Kaviareň Gustoso na Mostnej ulici privítala Lenku Barilíkovú a Michala Spišáka s programom Dva ja, ktorý táto sympatická manželská dvojica prezentuje ako hudobno-poetický večer určený najmä pre vysokoškolákov.

Dva ja Gustoso Mostnú ulicu pozná asi každý nitriansky študent a obyvateľ Nitry ako miesto diskoték a barov. Jednoducho miesto, kam sa študenti chodia, za sprievodu hlasnej hudby a možno aj trochy alkoholu, odreagovať a zabaviť. Ten, koho však už tento spôsob zábavy omrzel, alebo mu nikdy nevenoval pozornosť, mohol v stredu večer zablúdiť napríklad do kaviarne Gustoso na tej istej ulici, len kúsok od obľúbených diskoték.

V Gustose na neho namiesto vysokých decibelov čakala manželská dvojica, herečka Lenka Barilíková a herec a režisér Michal Spišák so svojím novým predstavením Dva ja. Tento približne hodinový program pozostáva z recitácie básní Miroslava Válka v podaní Michala Spišáka a zo spevu jeho manželky. O hudobnú zložku večera sa staral klavirista Peter Vaňouček. Dva ja boli teda vlastne traja.

Spojenie hudby, poézie a spevu nielen v slovenčine, ale aj v ruštine, poľštine a v rómskom jazyku je veľmi príjemnou, možno nie bežne vídanou „oddychovkou“. Podľa slov Lenky Barilíkovej sa tento nápad zrodil celkom jednoducho. „Človek sa niekedy potrebuje zastaviť a venovať tomu, čo má rád, čo ho baví, napĺňa. Nielen sa stále učiť texty z divadla, ktoré musí. Aj my sme sa preto chceli zastaviť a urobiť niečo, čo nemusíme, ale chceme.“

Zámerom účinkujúcich a autorov v jednom nebolo len ľudí pobaviť, poskytnúť im priestor na premýšľanie nad Válkovými básňami či vidieť, ako pokyvkávajú nohami v rytme hudby. Je toho trochu viac. „Naše predstavenie je venované najmä vysokoškolákom, študentom hudby, literatúry, ktorí si chcú zväčšiť svoj rozhľad. Je to tiež predstavenie, ktoré ich možno môže aj niekam nasmerovať, prípadne, ak to ešte neobjavili, tak im môže ukázať aj nejakú cestu.“ Takže, vysokoškolák, ak si aj ty stratený, v čom nie si jediný, a podobné veci ťa zaujímajú alebo sa im venuješ, nabudúce si nezabudni zapísať program Dva ja do diára. Ver, že hodina tvojho času bude strávená rozumne.

autorka: Lenka Miškolciová 
foto: Gustoso

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.