Pozor, „úchyl“!

„Raz tam hore na Zobore, stretol som tam úchylaka“ spievajú Horkýže slíže v jednom svojom hite. Žiaľ, nielen v pesničke, ale aj v nitrianskych uliciach či pred internátom sa môžeme stretnúť s podobnými indivíduami. Tí ešte nedávno spôsobovali vrásky na tvárach mnohým študentom UKF.

Pozor, úchyl!O všetkom sa začalo hlasnejšie hovoriť ešte minulý semester. Vtedy obyvatelia Študentského domova Zobor mali dočinenia s nezvaným hosťom, ktorý im po nociach liezol na balkóny a „očumoval“ spiace dievčatá. Zaspávanie sa tak pre rezidentov internátu stalo adrenalínovým zážitkom. „Sledovať niekoho počas spánku? To je už vrchol! Nemôžeme mať kvôli tomu ani v noci otvorený balkón,“ sťažovali sa „zoboristi“ na Facebooku.

Študenti si spočiatku mysleli, že ide o zlodeja, ktorý sa chce nabaliť na chudobných študentoch. No keď návštevy indivídua neutíchali a študentom nič nemizlo, začalo im to byť podozrivé. Podľa dostupných informácií páchatelia boli hneď dvaja. Pre pokojný spánok na internáte sa vtedy mužská časť obyvateľstva rozhodla každú noc strážiť útroby študentského domova. No takzvaných „internátnych čumilov“ sa chytiť nikdy nepodarilo.

Podľa Michala Čerešníka zo Psychologickej poradne PF UKF nejde o nebezpečnú osobu. „Pravdepodobne ide o človeka, ktorý by sa dal charakterizovať ako voyerista alebo exhibicionista. Ak hovoríme o týchto poruchách, väčšinou naozaj ide o ľudí, ktorí neprodukujú agresívne správanie, ale obťažujú ostatných „len“ svojím nevhodným správaním,“ uviedol Čerešník pre Občas nečas.

Negatívny zážitok s podobným typom človeka má i študentka Denisa. Keď sa nedávno vracala z mesta domov, zistila, že jej spoločnosť robí neznámy muž. „Myslela som si, že je to náhoda a že mám len s niekým spoločnú cestu,“ povedala. Podozrenie začala mať až vtedy, keď sa jej chlapík prihovoril. Muž neváhal a spýtal sa, či sa môže pred ňou vyzliecť. Následne začal onanovať. „Bála som sa, že na mňa vytiahne nôž alebo zbraň, tak som sa tvárila, že mi to nevadí. Nechcela som ani utekať, lebo som nevedela, či by sa nepustil za mnou alebo či by ho to nerozzúrilo. Celý čas bol veľmi milý a takýmto spôsobom ma odprevadil až k činžiaku, kde sme sa, vzhľadom na okolnosti, celkom priateľsky rozlúčili. Je mi ho veľmi ľúto a dúfam, že vyhľadá psychologickú pomoc,“ uviedla na margo udalosti študentka UKF.

Za pozadím týchto porúch môžeme nájsť nielen nezdravú sexualitu. Skutočný motív môže byť skrytý oveľa hlbšie. „Príčiny môžu prameniť z toho, že títo ľudia nemajú plnohodnotný vzťah s matkou, otcom či oboma rodičmi. Môžu mať neustály dojem, že im niečo bráni v normálnom živote. Prežívajú vinu, ktorá sa prejavuje neschopnosťou vstupovať do obojstranných partnerských vzťahov. Sú to vlastne nešťastní ľudia, túžiaci po blízkosti, ktorí nevedia primerane vyjadriť, čo cítia,“ dodal doktor zo psychologickej poradne.

autorka: Tatiana Uličná
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.