Kinopremiéry 2013: December

Filmový december patrí najmä druhému pokračovaniu Jacksonovej výpravne monumentálnej trilógie s názvom Hobit: Smaugova pustatina. Okrem ďalších dobrodružstiev hobita Bilba a jeho trpasličích spoločníkov na ceste k pokladu môžeme tiež nazrieť do kútov zvrátenej ľudskej mysle v snímke Špina. Slávny Robert Redford bude bojovať o život na šírom mori v napínavej dráme Všetko je stratené a v komédii Frajeri vo Vegas sa predstavia hereckí veteráni Michael Douglas, Robert De Niro a Morgan Freeman.  

Filth (Špina)

FILTH

2013, Komédia / Krimi / Dráma
Réžia: Jon S. Baird
Hrajú: James McAvoy, Jamie Bell, Alan Cumming, Imogen Poots, Rupert Friend, Tony Curran
Štúdio: Lionsgate
Distribútor: Continental

Hlavný hrdina Bruce Robertson je skorumpovaný policajt, ktorý je navyše posadnutý sexom a drogami. Zabáva sa tým, že kolegov štve proti sebe, kradne im manželky a odhaľuje ich skryté tajomstvá. Postupne  sa však zaplieta do siete vlastných lží a drogová závislosť spôsobí, že stráca kontrolu nad situáciou. Začne prepadať šialenstvu a nakoniec bude musieť bojovať proti drogám, kolegom, ženám a sám proti sebe.

Film Špina nakrútil pomerne neskúsený Jon S. Baird, ktorý má na svojom konte životopisnú drámu Cass (2008) z prostredia anglických futbalistov. Autorom predlohy  je spisovateľ Irwine Welsh. Vo svojej tvorbe inklinuje najmä ku kriminálnej tematike, ktorá sa týka drogovej závislosti  postáv a ich postupného psychického úpadku.  Welsh zaujal čitateľské publikum  knihou Trainspotting, ktorú v roku 1996 previedol na filmové plátno uznávaný Danny Boyle. V snímke autenticky zachytil dôsledky drogovej závislosti a šialenstva.

Agresívneho, násilného, zvrhlého, drogovo závislého policajta si zahral škótsky herec James McAvoy, ktorý získal skúsenosti so stvárňovaním podobných úloh v kriminálnom trileri od spomínaného Boyla s názvom Tranz (2013).

V kinách od: 5. 12. 2013

All is Lost (Všetko je stratené)

All is lost

2013, Dobrodružný / Dráma / Akčný
Réžia: J.C. Chandor
Hrajú: Robert Redford
Štúdio: Regent Releasing
Distribútor: Barracuda Movie

Herecká legenda Robert Redford sa predvedie v komorne ladenej dobrodružnej dráme, v ktorej bude bojovať proti sile prírody.

Zo správania osamelého morského vlka sa dá vycítiť, že v živote už prežil mnoho kríz. Ani tá, pri ktorej sa jeho jachta zrazí s plávajúcim kontajnerom plným čínskym topánok, ho spočiatku nevykoľají. Jednoducho zalepí obrovskú dieru v lodi, ktorá po náraze vznikla, a plaví sa k najbližšej pevnine do bezpečia. Táto zrážka je však len ochutnávkou pred sériou katastrof, počínajúc silnými búrkami, zhlukujúcimi sa žralokmi a nefungujúcou technikou, ktorým bude musieť skúsený moreplavec čeliť.

Filmovým publikom kolujú tvrdenia, že Redford podáva v snímke životný výkon. Z jeho bohatej filmografie sa oplatí spomenúť  kriminálnu komédiu Podraz (1973) alebo slávnu romantickú drámu Sydneho Pollacka Spomienky na Afriku (1985), kde si zahral po boku rovnako legendárnej Meryl Streep. Film vznikol pod taktovkou neznámeho režiséra a scenáristu J. C. Chandora, ktorý nakrútil triler Margin Call (2011) sústreďujúci sa na životy hlavných postáv v prvých dňoch  finančnej krízy.

V kinách od: 12. 12. 2013

 Hobbit: The Desolation of Smaug (Hobit: Smaugova pustatina)

2013, Dobrodružný / Fantasythe-hobbit-the-desolation-of-smaug-poster1-600x887
Réžia:
Peter Jackson

Hrajú: Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Luke Evans, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Cate Blanchett, Hugo Weaving, Christopher Lee, Andy Serkis, Elijah Wood
Štúdio: New Line Cinema / Metro-Goldwyn-Mayer / Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

Po ročnom netrpezlivom čakaní z radov milovníkov Jacksonových fantastických výpravných svetov, prichádza v strede decembra do kín druhé pokračovanie hobitej trilógie s podnázvom Smaugova pustatina.

Po úspešnom prechode cez vrchy a popod ne sa Thorin a jeho spoločníci usilujú získať pomoc od cudzinca v divočine. Čakajú na nich nástrahy a oni ich musia prekonať bez mocného čarodejníka Gandalfa. Ak úspešne prejdú cez les, ich odmena bude príchod do Jazerného mesta obývaného ľudskou rasou. Následne príde posledný úsek púte k Osamelej hore, kde sa Bilbo Bublík musí tajne dostať k pokladu, ktorý stráži drak Smaug. Kam však zmizol Gandalf? Čo sa v skutočnosti skrýva za jeho tajnou výpravou na juhu?

Od Jacksona okrem famóznej vizuálnej stránky a bohatej výpravy prirodzene očakávame aj epický mnohovrstevný príbeh, prepracované postavy a emócie. Všetky tieto aspekty nám sprostredkoval v kultovej trilógii Pán prsteňov a aj v prvej časti Hobita, preto patrí pokračovanie dobrodružných príbehov o hobitovi a jeho trpasličej skupiny medzi divácky najočakávanejšie a filmársky najveľkolepejšie blokbastery roku. V snímke sa objaví rad obľúbených hercov z Pána prsteňov ako Christopher Lee, Elijah Wood či Cate Blanchett. Hudobnú zložku opäť dotvoril brilantný Howard Shore, ktorého hudobné motívy patria k najväčším prednostiam filmov.

V kinách od: 12. 12. 2013

lastvegas-poster2aLast Vegas (Frajeri vo Vegas)

2013, Komédia
Réžia: Jon Turteltaub
Hrajú: Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman, Kevin Kline, Mary Steenburgen, Jerry Ferrara
Štúdio: CBS Films
Distribútor: Bontonfilm

Celoživotní priatelia sa na staré kolená rozhodnú nesprávať sa, akoby mali staré kolená, ale spomenúť si na svoje slávne ťahy a ešte raz to poriadne roztočiť. Jeden z nich, starý mládenec, sa rozhodol oženiť, a to je ideálna príležitosť zamieriť rovno do vychýreného Las Vegas.

Režisér Jon Turteltaub očividne obľubuje bláznivú komediálnu trilógiu Vo štvorici po opici o nerozlučnom priateľstve štyroch mužov, o rozlúčke so slobodou a o tom, ako to dopadne, keď sa ocitnú v Las Vegas. Komédia Frajeri vo Vegas síce tematicky nadväzuje na spomínanú trilógiu, avšak je úplne jasné, že tvorcovia v nej vsádzajú najmä na herecké esá.

V snímke uvidíme pokope hneď niekoľko znamenitých hercov z 80. a 90. rokov, ktorí majú za sebou úspešnú kariéru plnú kriminálnych, romantických, ale aj komediálnych úloh. Michael Douglas sa preslávil romantickou komédiou Honba za diamantom (1984) a erotickým trilerom Základný inštinkt (1992), kde si zahral po boku Sharon Stone. Robert De Niro na seba upútal množstvom mafiánskych snímok, v ktorých hrával najmä šéfov podsvetia. Za zmienku stojí film Nepodplatiteľní (1987), kde stvárnil Al Caponeho alebo Kasíno (1995). Morgan Freeman navždy zostane spojený s väzenskou drámou Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) a psychotrilerom Sedem (1995).

V kinách od: 19. 12. 2013

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.