Kultúrny detox: December 2013

Skúšky, vianočné nákupy, zhon a stres nás budú sprevádzať počas celého decembra. Odpočítavanie dní do začiatku Vianoc a „dospelácke“ vyjedanie adventného kalendára sú síce príjemnými činnosťami, ale mesiac december si môžete vyplniť aj rôznymi inými aktivitami. Ak vás omrzí postávanie pod jedličkou spojené s popíjaním medoviny v skrehnutých rukách, poďte spolu s Občasom nečasom do tepla. Čakajú vás rôzne besedy, výstavy a navyše aj mikulášske karaoke.

Moja cesta: 2. december

Fanúšikom herca Jozefa Vajdu prinesie december prekvapenie v podobe besedy so známym hercom. Ten predstaví svoju knihu s názvom Moja cesta spoločne so spoluautorkou Katarínou Leškovou. Ak máte radi knihy a prostredie divadla, tak vám podujatie vrelo odporúčame. Beseda sa bude konať v priestoroch kaviarne Divadla Andreja Bagara o 17.00 hod.Moja cesta(beseda s Jozefom Vajdom), infolib.sk

Oblečenie ako monológ našej duše: 4. december

Tak predstavuje svoju módnu vintage značku House of Five Petra Baranová Majerovičová. V prípade, že ste milovníkmi módy a oblečenia, navštívte Gio Caffe, kde sa v spolupráci s organizáciou Zelená Zebra o 18.00 hod. uskutoční stretnutie s autorkou. Môžete sa tešiť na prehliadku modelov, ale aj debatu o kreativite pri tvorení návrhov.

Oblečenie ako monológ duše, facebook

Čas spomaliť: 5.december – 26. január 2014

Navštívte Nitriansku galériu a nechajte sa uniesť unikátnym projektom s názvom Slow/Slov. Jeho autorkami sú Katarína Lauková Zajíčková a Zuzana Šebeková. Prostredníctvom inštalacií, textových či audiovizuálnych projektov môžete nazrieť na to, ako vzniká slow-dizajn, súčasný trend založený na tradíciách, lokálnych materiáloch a „spomalení“, súvisiaci s rozvojom malých ekonomík krajín, ako je Slov-ensko.

Aj jarmok môže byť vedecký: 6. december

Aj jarmok môže byť vedecký, ukf.skDeväť katedier a sedem prírodovedeckých odborov. Príďte do OC Mlyny od 9.00 do 17.00 hod. nasať atmosféru prírody a ochutnať novú chuť vedy. Študenti z rôznych katedier vám predstavia to najzaujímavejšie a najpútavejšie, čo veda či príroda dokáže ponúknuť. Projekt Vedecký jarmok pripravila Prírodovedecká fakulta UKF v Nitre pre milovníkov vedy, ako aj pre tých, ktorí jej zatiaľ na chuť neprišli. Práve tu máte jedinečnú šancu o vede nielen počuť, ale najmä skutočne ju zažiť.

Mikulášske karaoke, karaokehits.skMikulášske karaoke: 7. december

Darujte si mikulášsky darček a zavítajte do rock klubu Frenkie. Akcia sa začína o 22.00 hod. a vy sa môžete tešiť na karaoke s vianočnou tematikou. Pripravte si hlasivky a nezabudnite na dobrú náladu. Pocit hanby, samozrejme, ponechajte doma.

Joga pre začiatočníkov: 12. december

Joga pre začiatočníkov, moda.skFórum mladých spolu s občianskym združením Joga v dennom živote pripravili cvičenie jogy aj pre začiatočníkov. Ak sa potrebujete uvoľniť, načerpať energiu či len tak sa odreagovať, namierte svoje kroky na jogové cvičenie v priestoroch Fóra mladých o 16.45 hod. Navyše vás poteší aj študentské vstupné vo výške 2 eur.

Radosť na ruský spôsob:
13. december

Radosť na ruský spôsob, radostnesrdce.skRadosť-Simcha-Радость. Nalaďte sa na vianočnú vlnu piesňou, tancom či slovom, a to posolstvom židovského kultúrneho i duchovného dedičstva. V nitrianskej synagóge si budete môcť vychutnať hudbu v podaní skupiny Blízko neba, tanec formácie Simcha či kyjevský hebrejský mesiánsky zbor. Podujatie sa začína o 18.00 hod. Príďte podporiť zahraničných umelcov pravým slovenským potleskom.

Keď zasahuje mesto: 19. december – 30. január 2014

V nitrianskej synagóge si budete môcť prezrieť výstavu rôznych nápadov, námetov či projektov na to, ako sa dá zmeniť mesto pomocou kreativity a nových myšlienok. Projekt Mestské zásahy 2013 realizuje mesto Nitra spolu s architektonickým štúdiom Atrium. Skúste aj vy objaviť novú, lepšiu a krajšiu Nitru.Keď mesto zasahuje, zasahy.sk

autorka: Lenka Varchoľaková
ilustrácie: plagáty a logá podujatí

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.