Folklór? Prečo nie!

Študenti majú väčšinou množstvo voľného času a nevedia, ako ho efektívne využiť. Prečo sa nevenovať tradícii folklóru? Ak k nemu máte vzťah, určite to skúste.

Ako trávite voľný čas? Prídete zo školy domov, na internát alebo na privát a surfujete po internete? Čo tak nájsť si popri škole voľnočasovú aktivitu. Na našej univerzite je si skutočne z čoho vyberať. Šport, návštevy divadla či folklór. Mnohých študentov to k tradíciám ťahá už od detstva, tancovali a spievali v obecných súboroch. V Nitre je viacero folklórnych súborov, tie najznámejšie sú FS Zobor, FS Furmani a FS Ponitran. Práve Ponitran pôsobí pri Filozofickej fakulte UKF a vznikol v roku 1966. Ponitran

Súbor dlhé roky slúži záujmovej činnosti budúcich pedagógov. Počas jeho trvania sa v ňom vystriedalo niekoľko generácií tanečníkov, hudobníkov a spevákov. Svoju jedinečnosť nakoniec našiel v repertoári z oblasti Ponitria, Tekova, Hontu, ale najmä v gajdošských tradíciách. Tie vynikajú nielen vďaka gajdám, ale aj typickému spevnému a hudobnému štýlu. V terajšej zostave pracuje súbor od roku 2004. Za ten čas sa zúčastnil desiatok vystúpení doma aj v zahraničí. Členmi súboru sú študenti UKF, ale aj iných nitrianskych škôl. Hoci pochádzajú z rôznych oblastí Slovenska, spája ich záujem o zvyky, tradície, piesne a tance z uvedených regiónov.

Do Ponitranu má vstup povolený každý milovník folklóru

Možno si pomyslíte, že je to pre vás až príliš profesionálne a nenaberiete odvahu ísť na konkurz. Avšak, ak vás to baví a máte na to aspoň malý predpoklad, odporúčame vám skúsiť to. Možno si to ešte pred dverami súborovej miestnosti, ktorá sa nachádza v hospodárskej budove na ŠD Zobor, budete chcieť rozmyslieť. No garantujeme vám, že keď vojdete dnu a nadýchnete sa úžasnej priateľskej a uvoľnenej atmosféry, opadne z vás všetka tréma. Ponitran BEZ POPISKU (2)

Ani konkurz neprebieha nejakou mučeníckou formou. Rozdelia vás do zložiek, kde sa hlásite, ukážu vám kroky, rozdajú slová, noty a už sa len pripojiť. „V Ponitrane som už piaty rok a pevne verím, že nebude mojím posledným súborom, v ktorom účinkujem. Ľudovú nôtu mám v krvi a už odmalička sa jej venujem. Keď mi prišlo domov rozhodnutie o prijatí na UKF, bez váhania som sadla za internet a vyhľadala si folklórne súbory v Nitre. Keďže Ponitran je súbor našej univerzity, okamžite bolo rozhodnuté a nad inými mimoškolskými aktivitami som ani neuvažovala,“ hovorí Zuzana Kromaňáková, študentka pedagogickej fakulty. I jej začiatky boli nesmelé. „S malinkou dušičkou som sa teda vybrala na konkurz a po ceste som si pripravovala, čo poviem, urobím, zaspievam. Keď som tam prišla, hneď ma vzali medzi seba.“

Odporúča Ponitran aj vám?

„Samozrejme. Ponitran sa stal súčasťou môjho života. Pre mňa je to už životný štýl. Som členkou speváckej zložky. Myslím si však, že nie je vôbec podstatné, či tancujete, spievate, alebo hráte. Každý jeden člen je veľmi dôležitý a  fungujeme ako celok. Je skvelé vedieť, že máte okolo seba 40 ľudí, s ktorými zdieľate tú najkrajšiu záľubu, aká podľa mňa existuje. Spoločne sa staráme o to, aby sa zachovali piesne, melódie či tanečné prvky nitrianskeho regiónu. Je to úžasný relax po namáhavom dni v škole. Vďaka folklóru môžeme aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky povinnosti, ktoré sú spojené s naším štúdiom.“

Stretnutie členov, ktoré sa koná dva razy do týždňa, je zaujímavé a výnimočné. Nechýba dobrá zábava, smiech, ale hlavne precvičenie repertoáru. Ak máte chuť a čas, určite sa nebojte pridať sa k Ponitranu. Veď predsa, odvážnemu šťastie praje.

autorka: Lenka Jarošová
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.