V Nitre sa zrodil národný muzikál

„Viete, čo by vzniklo, ak by sme skrížili včelu s prasaťom? Slovák – usilovný, ale sviňa!“ Takto charakterizoval Slovákov Martin Pichanda, hlavný hrdina románu Tisícročná včela, ktorý opäť ožil v muzikálovej podobe na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Tisícročná včelaPeter Jaroš nám prostredníctvom obyvateľov malej liptovskej dedinky Hybe ponúka obraz Slovákov takých, akí naozaj sú. Tvrdohlavých a márnivých, občas ľudsky sebeckých, ale aj usilovných a húževnatých, schopných po každom páde znova vstať.

Potknutia a pády si na javisku užijú aj všetci členovia rodiny Pichandovcov. Martinova rozmarná dcéra Kristína (Kristína Turjanová) stratí lásku ešte skôr, ako ju vôbec nájde a jeho najmladší syn Valent (Roman Poláčik) sa bude musieť rozhodovať medzi nárokmi svojho srdca a svojej peňaženky. Hoci si hrdinovia počas predstavenia neraz poplačú nad nepriazňou osudu, v piesňach, ktorých autormi sú Kamil Peteraj a Vašo Patejdl, zaznieva aj radosť a optimizmus. Úlohou hudby bolo spolu s tancom dokresliť atmosféru, takže diváci si okrem ľudoviek mohli vypočuť aj jazz.

Vtip a nadhľad vnáša do hry predovšetkým postava včelára a amatérskeho filozofa Martina Pichandu, v ktorej sa do Nitry vrátil Marián Slovák.

S ďalším ostrým protikladom sa tu stretávame pri hybianskej mládeži. Mladí sú na jednej strane hrdí na svoje šikovné ruky, krásnu prírodu a ešte krajšie dievčatá, zároveň však snívajú o tom, že odcestujú do Ameriky, ktorú považujú za zasnúbenú zem.

Nad všetkými sa vypína tisícročná včela, ktorá je symbolom vitality a svornosti. V muzikáli ju skvele stvárnila Eva Pavlíková. Ako Včelia kráľovná bdela nad Hybanmi po celý čas a hoci nie vždy schvaľovala ich konanie, dokázala si pre nich nájsť pochopenie a súcit.

Tisícročná včela je národný román a režisér Martin Kákoš sa z neho pokúsil vytvoriť národný muzikál, čo sa mu aj podarilo.

autorka: Kistína Zaťková
foto: Ctibor Bachratý

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.