Valorizácia dohôd o štyri eurá

Novela zákona o sociálnom poistení zo začiatku tohto roka sa dotkla aj študentov pracujúcich na dohodu. Zvýšilo sa odvodové zaťaženie hrubej mzdy, čo vyvolalo v radoch študentov značnú nevôľu. Avšak, v prípade, že navštevujete dennú formu štúdia a zarobíte menej ako 155 eur, môžete sa povinnosti platiť odvody vyhnúť. Ďalší návrh opatrenia predpokladá s navýšením tejto sumy. O štyri eurá.

 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR plánuje v budúcom roku zmeny v zákone o sociálnom poistení a v zákone o zdravotnom poistení. Študenti tak nebudú musieť platiť odvody z vyššej sumy v porovnaní s dneškom. Konkrétne nastane zmena o štyri eurá, teda zo 155 eur na 159 eur. Je to z dôvodu percentuálnej závislosti, ktorá je 19,72 % z  minimálnej mzdy spred dvoch rokov.Ministerstvo prace, socialnych veci a rodiny SR web

Uplatniť si výnimku je možné, ak máte uzavretú dohodu o brigádnickej práci študentov, ku ktorej priložíte oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode a potvrdenie o návšteve školy. Tým vám akékoľvek povinnosti voči Sociálnej poisťovni zanikajú a zamestnávateľ platí len garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 %.

Aj keď zarábate viac, stále sa vám tento krok oplatí, lebo si aspoň znížite vymeriavací základ poistného. To znamená, že do úvahy bude braná len suma nad hranicou, ktorá je určená zákonom. Z plánovaných zmien na rok 2014 teda vyplýva, že táto novela zákona je podľa ministerstva práce správna a účinná, pričom valorizácia zohľadňuje rastúce životné náklady študentov.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.