Kde býva internet?

Internet – potrebujeme ho do školy, pri chatovaní s priateľmi alebo ho využívame na zahnanie nudy na internáte. A tu sa nám naskytá otázka. Kde internet (ne)býva?

ŠD Nitra

Na tomto internáte sa môžeme pripojiť na školskú ,,wifinu“. Avšak, ide to len na prízemí. Pripojiť sa dokážu študenti UKF s nainštalovaným certifikátom a po zadaní ich údajov − čísla ISIC karty a hesla vo forme rodného čísla. Na izbách je internet dostupný tiež. Je potrebné mať nainštalovaný certifikát a zadať prihlasovacie údaje. Podrobný návod k pripojeniu nájdeme na vrátnici „Boženy“. K dispozícii máme však len dve prípojky na kábel, pričom izby sú trojlôžkové. Nastáva tu teda problém, že jeden zo spolubývajúcich nemôže byť pripojený k  internetu.

ŠD Zobor

Dvaja môžu byť pripojení a dvaja si môžu takpovediac pískať.

V tomto ubytovacom zariadení je to podobné ako na ŠD  Nitra. Wi-Fi má dosah len na prízemí a na izbách sú prípojky. Izby na Zobore majú formu buniek 4+2. Výhodu pociťujú obyvatelia dvojlôžkovej časti bunky. Sú tam dve prípojky pre dvoch ľudí, čiže všetko je v poriadku. Oveľa horšiu situáciu prežívajú na štvorlôžkovej izbe s dvomi prípojkami na internet. Dvaja môžu byť pripojení a dvaja si môžu takpovediac pískať.

Hospodár

Práve Hospodár mal asi najväčší problém s pripojením zo všetkých internátov. Donedávna boli Wi-Fi routre len v starej časti internátu. K pripojeniu je potrebné mať, tak ako pri školskej sieti, nainštalovaný certifikát. Pred niekoľkými mesiacmi inštalovali zariadenia aj do novej časti internátu. Možno práve z tohto dôvodu tu internet dosť často vypadáva. Kompetentní sľubujú, že v blízkej dobe bude všetko fungovať tak, ako má. Taktiež spomenuli plány o zavedení pripojenia pomocou káblov, podobne ako na A i B bloku ŠD Zobor.

apple-ipad-with-wifi

Hotel Agroinštitút

Toto zariadenie nie je pod správou UKF, ale poskytuje ubytovanie mnohým študentom našej univerzity, ktorým nebol pridelený internát. K internetu sa študenti môžu pripojiť pomocou Wi-Fi routerov, nachádzajúcich sa na každom poschodí. Všetky izby majú pridelené prihlasovacie údaje, takže prihlásiť sa môže každý, kto vlastní heslo k danému routeru. Problém môže nastať, ak sa pod jedno heslo pripojí viacero užívateľov. Internet začne padať.

Internát Cabajská

Cabaj má medzi študentmi zaujímavú povesť. Internet je tu zabezpečený cez Wi-Fi router. Nárok na pripojenie má každý, kto zaplatil poplatok za využívanie. Ten predstavuje sumu 20 eur na akademický rok. K spusteniu je potrebné vyplniť žiadosť na internete, zadať MAC adresu počítača, ktorý budete využívať, a zaplatiť spomínaný poplatok. Ak chcete pripojiť viac notebookov, prípadne mobil, musíte si zaplatiť poplatok za každé zariadenie zvlášť. Signál by mal byť dostačujúci, plánuje sa však rozšírenie prístupových bodov.

Čo na to kompetentní?

Zaujímalo nás, prečo sa na viaclôžkovej izbe môžu pripojiť len dvaja ľudia. „V čase, keď sa inštalovala kabeláž, bol aj jeden počítač na izbu nepredstaviteľný luxus. Doba pokročila, dnes sme trochu ďalej,“ vyjadril sa k otázke Ján Skalka, prorektor UKF pre informatizáciu.

Podľa Skalku by bolo zaujímavé zistiť, koľko je takých prípadov, keď sa chcú pravidelne traja až štyria ľudia na izbe pripojiť do siete naraz. Týmto zároveň vyzýva študentov, aby zmapovali danú situáciu. „Kvôli niekoľkým jedincom sa mi zdá neefektívne riešiť celý internát,“ dodal. O zavedení Wi-Fi pripojenia na všetkých poschodiach ŠD Nitra a ŠD Zobor sa momentálne nepremýšľa. Diskusii na túto tému sa však Skalka nebráni.

autor: Igor Roško
foto: archív ON