Správu o stave školstva stále nepredložili vláde

Rezort školstva neodovzdal správu o stave školstva ani do konca roka 2013. Tá mala zabezpečiť dostatok peňazí a zvyšovanie platov. Minister školstva Dušan Čaplovič sa v správe zaviazal, že do rezortu pôjde každoročne o 130 miliónov eur viac.

Problémovou je však koncepcia rozvoja vysokých škôl. Zástupcovia vysokoškolskej obce podľa ministra školstva k správe najskôr nemali žiadne pripomienky. Tie sa však neskôr objavili v koncepcii. Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák tvrdí, že dokument o vysokých školách musí priamo nadväzovať na správu školstva. Podľa nej by do roku 2016 mali základné a stredné školy dostať každý rok o 110 miliónov eur viac. Vysokým školám by malo ročne pribudnúť 20 miliónov eur.

Minister školstva Dušan Čaplovič sa v správe školstva zaviazal, že do rezortu pôjde každoročne až 130 miliónov eur.
Minister školstva Dušan Čaplovič sa v správe školstva zaviazal, že do rezortu pôjde každoročne o 130 miliónov eur viac

Opozícia nesúhlasí

Podľa opozičného poslanca Miroslava Beblavého však ide ministerstvu o vhodné načasovanie a správa sa tak stane predvolebným dokumentom. Beblavý tiež tvrdí, že nie je reálne, aby do školstva šlo o 130 miliónov eur viac. V tejto sume sú totiž zahrnuté domáce prostriedky ako aj eurofondy.

Ministerstvo financií  hľadanie prostriedkov vidí problematicky

K finančným záväzkom v správe mal výhrady najmä rezort financií, ktorý s nárastom prostriedkov nesúhlasil. Vo svojej pripomienke uvádza, že „nie je vypracovaná doložka vybraných vplyvov a nie sú známe celkové vplyvy vyplývajúce z predloženého materiálu.“

Výhrady k nárastu finančných prostriedkov mal najmä rezort financií
Výhrady k nárastu finančných prostriedkov mal najmä rezort financií

Správu chce Dušan Čaplovič vláde odovzdať až vtedy, keď si bude istý, že avízované navýšenie prostriedkov bude kryté.

Ministra školstva k vypracovaniu správy zaviazal parlament. Po verejnej diskusii, ktorá sa konala koncom júna, sa do nej zapracovali pripomienky verejnosti. Nové znenie správy sa malo dostať na rokovanie vlády už koncom septembra. Nestalo sa tak však ani do konca roka 2013.

autorka: Michaela Barnová
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.