Cheltenham – mesto plné literatúry

Cheltenham, mesto rozkladajúce sa na juhozápade Veľkej Británie, si svojich priaznivcov získalo už pred niekoľkými storočiami. Kým v minulosti si sem chodila britská aristokracia liečiť zdravotné neduhy v miestnych kúpeľoch, dnešní návštevníci sem prichádzajú na festivaly, ktoré mesto každoročne usporadúva. Tým najvýznamnejším je literárny festival, vďaka ktorému sa Cheltenham každý október mení na knižný raj.

Posledného ročníka literárneho festivalu sa vďaka programu Comenius, zameraného na mobilitu učiteľov, zúčastnila aj doktorka našej univerzity Jana Waldnerová. „Mojej ceste predchádzala dlhšia príprava a výsledok plánov závisel od toho, či sa mi podarí získať grant Comenius. Organizačný tím každý rok pripravuje pestrú ponuku, z ktorej by si dokázal vybrať snáď aj ten, čo knihy takmer nečíta,“ hovorí doktorka, ktorá v čase podávanie prihlášok nevedela, do čoho ide a aký bude program festivalu. Ten ju však, tak ako po minulé roky, nesklamal. „Do Cheltenhamu prišiel môj obľúbený autor Alexander McCall Smith i Brian May, hudobník zo skupiny Queen, dnes úspešný autor knihy o astrofyzike,“ prezradila doktorka ťahákov svojho osobného programu.

Cheltenham

Hoci je Veľká Británia charakteristická premenlivým počasím, minuloročný október bol slnečný a príjemný. Festival sa už tradične konal na viacerých miestach. „Vo veľkých stanoch s kapacitou niekoľko stoviek návštevníkov sa konali rôzne besedy, prezentácie, debaty či predstavenia. V menších stanoch sídlili zástupcovia rôznych organizácií, vydavateľstiev či televíznej stanice Sky Arts,“ prezradila Jana Waldnerová.

Cheltenham (2)

Po každom podujatí sa vo veľkom stane vydavateľstva Waterstones konala autogramiáda. Každý podpisuchtivý návštevník si však musel svoju „chvíľku“ vystáť v rade.

Cheltenham (3)

„Hoci vyčkávanie v radoch z celej duše neznášam, v Cheltenhame som si ho užívala. Vyčkávanie v rade, takzvané „queuing“,  je jedným  z kultúrnych znakov Britov. A rady v Británii sú úplne iné ako na Slovensku. Briti neholdujú typickému slovenskému predbiehaniu. Pokojne čakajú a ak by sa niekto neriadil týmto nepísaným kódexom, dajú mu to najavo veľavravnými pohľadmi,“ vysvetlila Jana Waldnerová.

autorka: Tatiana Uličná
foto: Jana Waldnerová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.