Je spotrebiteľská „EKOsúťaž“ v rozpore s environmentálnymi hodnotami?

Od 17. februára začne v obchodných reťazcoch LIDL prebiehať súťaž so sloganom „Myslite EKOlogicky – vymieňajte PET fľaše za ihriská“. Do hry sa môžu zapojiť žiaci zo základných a stredných, a to tak, že budú kupovať akékoľvek nápoje balené v PET fľašiach a zbierať ich do špeciálnych automatov v predajniach. Školy, ktorých žiaci nazbierajú najviac PET fliaš, môžu vyhrať vybudovanie mutlifunkčného športového ihriska.

Súťaž je nazvaná pomerne kontroverzne ako EKOhra, čo vyvoláva chybné postoje k environmentálnemu správaniu sa žiakov a aj celej spoločnosti. Ide o reklamný ťah a zavádzanie?

ekohra_lidl

Environmentálne správanie nespočíva v nadmernej konzumácii a plytvaní

Základným krokom k ekologickému správaniu sa jedinca znamená produkovať čo najmenej odpadov, zvlášť takého, ktorý je ťažké zhodnocovať. A k takému odpadu patria aj pomerne lacné PET fľaše, do ktorých je balené veľké množstvo sladených nápojov či minerálnych vôd. Tieto PET fľaše jednak končia na skládkach a jednak ich vzniká obrovské množstvo a nedajú sa ľahko recyklovať. Oveľa pozitívnejšie je balenie do skla, pretože sklo sa môže recyklovať donekonečna. A vyššie spomenutý obchodný reťazec žiakov nepriamo navádza k tomu, aby kupovali čo najviac nápojov, a tak produkovali viac odpadu. Dôležitá je prevencia pred vznikom odpadu. Riešenie následkov, čo s odpadom, by malo byť druhoradé, hoci taktiež dôležité.

pet fľaše aktualne.sk

K súťaži sa pobúrene vyjadrili aj mnohé environmentálne organizácie, napríklad Špirála, sieť environmentálne výchovných organizácií, a školy zapojené v programe Zelená škola. Okamžite reagovali otvorených listom ministrovi životného prostredia a týmto vyjadrili pohoršenie nad rozporom s Pedagogicko-organizačným pokynom, podľa ktorého v školskom roku 2013/2014 majú školy

rozvíjať environmentálnu výchovu a vzdelávanie ako súčasť rozvoja osobnosti detí a žiakov zameranú najmä na vedenie k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania detí a žiakov k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia.

„Formovaním vzťahu mladých ľudí k ochrane životného prostredia sa venujeme skoro 14 rokov. Je za nami už dlhá cesta. Minimalizácia odpadu, jeho opätovné používanie aj recyklácia sú jednou z tém, ktorým sa vo vzdelávacom procese venujeme. „Eko(logické)“ hry tohto typu ale nie sú pre nás cestou celkovej zmeny správania sa ľudí,“ tvrdí Miroslava Piláriková, ktorá je súčasťou tímu programu Zelená škola.

Je pochopiteľné, že LIDL vyvinul súťaž s cieľom, aby PET fľaše neskončili v kontajneroch na zmiešaný odpad a následne na skládke odpadov, ale súťaž, žiaľ, s ekologickým správaním nemá takmer nič spoločné. V dnešnej dobe by sme mali problémy riešiť účelne a s rozumom, nie iba povrchne. Je preto potrebné odstraňovať príčiny, nie následky.

autorka: Veronika Selecká
foto: LIDL, aktualne.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.