Jasmínine slzy

Názov: Blue Jasmine / Réžia a scenár: Woody Allen / Rok: 2013 / Hrajú: Cate Blanchett, Alec Baldwin, Peter Sarsgaard, Alden Ehrenreich, Sally Hawkins, Andrew Dice Clay, Bobby Cannavale / Žáner: komédia, dráma

Woody Allen o sebe sám povedal, že hneď ako dopíše jeden scenár, začne pracovať na ďalšom príbehu. Vo svojom najnovšom filme nám ponúka pohľad na ženu, ktorá sa ocitla na pokraji zúfalstva, čiastočne aj vlastným pričinením.

V hlavnej úlohe sa predstaví Cate Blanchett, ktorá podala skutočne brilantný výkon. Musí sa postaviť na vlastné nohy a začať pracovať, aby sa uživila. Geniálne stvárnená neuróza je tak uveriteľná, až sa môžete prichytiť pri myšlienke, že ňou herečka naozaj trpí aj v súkromí.

Jasmínine slzy

Vo filme sa prelínajú dve dejové línie – minulosť a prítomnosť. Príbeh minulosti nás vtiahne do krásneho, bohatého a žiarivého života v New Yorku. Žena, ktorej najdôležitejšou úlohou bolo stáť po boku manžela a starať sa o seba, mala všetko, na čo len pomyslela. To sú však už len spomienky exmanželky a po neprajnom osude aj vdovy. Prepcháva sa tabletkami na upokojenie, antidepresívami a alkohol sa stal jej každodenným a najlepším priateľom.

Ginger, jej adoptívna sestra, sa ju rozhodne vytiahnuť na párty, aby neupadla do ešte väčšej depresie. Jasmine ju neustále poúčala, aby si konečne našla normálneho chlapa a nie chudákov. Neuvedomovala si však jeden fakt, ktorý je zároveň jednou z nosných myšlienok filmu. Každá žena si nezávisle od toho, či tomu verí, alebo nie, vyberá rovnakých chlapov. Potvrdí sa to aj o pár minút neskôr, keď Jasmine stretne na akcii bohatého, ctižiadostivého diplomata a politika Dwighta.jasminine slzy

Klamstvá, ktorými sa chcela vyhnúť poníženiu, ju pomaly pohlcovali, no napriek tomu bolo už-už počuť svadobné zvony. Lenže lži sa vždy začnú vrstviť, a tak aj Jasminin ideál začal upadať. Udržať si úroveň so Chanelom za každých okolností je dôležité, nech to vyzerá akokoľvek vtipne. Kroky blížiaceho sa neurotického úpadku doviedli Jasmine k nevlastnému synovi, ktorý sa po škaredom rozvode vyparil. Jeho apatia voči nej ju prekvapila, no potom si vo svojej hlave vytesnila moment, ktorý bol spúšťačom Dannyho vzrastajúcej nenávisti k nej. V jednom momente sa dívame na uslzenú ženu, ktorá nechápe zlosť svojho nevlastného syna, no vzápätí nás bravúrna kamera prenesie do minulosti, kde sa všetko vysvetlilo. Jasmine v hneve na svojho neverného manžela Hala zodvihla telefón a udala ho polícii za podvody vo firme.

Od momentu, kedy sa Jasmine citovo vylieva cudzej pani v lietadle a snaží sa nájsť samu seba, až po novú lásku a opätovné zrútenie sa, sme svedkami skvostného diela. Sila „allenoviek“ spočíva v tom, že napriek jednoduchému motívu, možno niekedy až otrepanému, dokáže autor filmu vdýchnuť realitu a uveriteľnosť.

autorka: Adriána Majerčínová
foto: cinedork.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.