Bodkovaní Fanatici

Pointilizmus – maliarsky smer, ktorý sa vyznačuje mozaikovým kladením farieb v podobe bodiek vedľa seba. Niektorí odborníci ho nepovažujú za umenie, iní zas vnímajú ako náročnú a zdĺhavú metódu tvorby. Pointilizmu sa venuje aj mladý neprofesionálny umelec Daniel „Point“ Kosír. 

Daniel svoje prace vybodkované diela vplyvných osobností verejne vystavuje po prvý raz. Výstava s názvom „Fanatici“ potrvá do 28. februára 2014. Pozrieť si ju môžete v Gio Caffé na Kupeckej ulici v Nitre. Organizácia spadá pod záštitu občianskeho združenia Zelená Zebra.

point (5)

Daniel si za objekt tvorby vybral dvanástich svetovoznámych ľudí, pretože ho nadchli ich myslením a skutkami. Číslica 12 mu symbolizuje uzavretý kruh, nejaký komplex a tucet portrétov sa dá použiť napríklad na tvorbu kalendára. Prečo práve bodky? „Pointilizmus vyžaduje niektoré hodnoty a vlastnosti, ktoré títo ľudia mali. Sú nimi vytrvalosť, cieľavedomosť a trpezlivosť. Toľkými bodkami chcem zvýrazniť ich skutky, charaktery. Chcem podčiarknuť, že sú to naozajstní fanatici,“ hovorí o svojom zámere Daniel Point.

point (6)

Možno by vám pri pohľade na Freuda napadlo, že čierne plochy jeho portrétu boli len vyfarbené ťahmi fixky. To by si však umelec v žiadnom prípade nedovolil. Každej jednej ploche venoval rovnakú pozornosť, čas a precíznosť. „Nie som veľmi trpezlivý, ale musí to mať človek rád, aby dosiahol úspech. Aj keď chce byť niekto kulturista, bez svalovice sa to nezaobíde,“ konštatuje mladý umelec. Portréty formátu A3 vybodkoval čiernym perom na báze atramentu značky Stabilo point 88 na štrukturovaný výkres.

Erb Danielovej rodiny
Erb Danielovej rodiny je taktiež súčasťou výstavy

Vo výstavnej miestnosti si určite všimnete aj kreslený erb Danielovej rodiny, ktorá je súčasťou výstavy. Autor ju zakomponoval do série dvanástich Fanatikov, pretože za skutočné hodnoty ľudského života považuje harmonickú a súdržnú rodinu.

autorka: Silvia Štrbáková
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.