Kinopremiéry 2014: Február

Vo februári zavíta do našich kín hneď niekoľko zaujímavých snímok. Nostalgickým milovníkom akčných klasík 80. rokov je určené nové energické spracovanie RoboCopa, Kate Winslet sa v dráme Predĺžený víkend od základov zmení život vďaka náhodnému stretnutiu so „zločincom“. V snímke nominovanej na Oscara s názvom Klub poslednej nádeje budeme svedkami neľahkého zápasu medzi mužom postihnutým AIDS a farmaceutickými firmami a vo vojnovej komediálnej dráme Pamiatkári bude pod nemeckou paľbou skupina historikov zachraňovať významné historické artefakty. 

RoboCoprobocop-2014-movie-poster-image

2014, Akčný / Krimi / Triler / Sci-fi

Réžia: José Padilha
Hrajú: Joel Kinnaman, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Abbie Cornish, Jay Baruchel, Michael Keaton, Jennifer Ehle
Štúdio: Sony Pictures
Distribútor: Forum Film SK

Hollywoodske štúdiá oplývajú tendenciou oživovať úspešné trháky z 80. a 90. rokov a sci-fi triler RoboCop nie je žiadnou výnimkou. V modernom vizuálnom háve a s dynamickým tempom môže snímka rozdúchať rovnakú vlnu nadšenia ako pôvodný RoboCop z roku 1987. Hlavnú postavu solídneho policajta zachraňujúceho ulice Detroitu si zahrá pomerne neznámy Joel Kinnaman (Muži, ktorí nenávidia ženy – 2011).

V roku 2028 je nadnárodná spoločnosť OmniCorp vedúcim lídrom v oblasti robotických technológií. Ich stroje vyhrávajú Spojeným štátom vojny po celom svete a OmniCorpu pribúdajú na účtoch miliardy dolárov. Teraz nastal čas zaviesť technológiu aj na domácu pôdu. Alex Murphy je milujúci otec a manžel, ktorý robí, čo môže, aby v Detroite zastavil nárast korupcie a zločinu. Až do chvíle, kým neutrpí rozsiahle zranenie a OmniCorp dostane jedinečnú príležitosť.

Pomocou svojej robotickej technológie Murphymu zachráni život. V odvážnom experimente sa zrodí RoboCop – napoly človek, napoly stroj, protivník všetkých kriminálnych živlov. OmniCorp plánuje jeho nasadenie v čo najväčšom počte miest, avšak nepočítajú s tým, že vo vnútri stroja je mysliaca ľudská bytosť, ktorá nedokáže potlačiť spomienky na svoju minulosť.

V kinách od: 6. 2. 2014

Labor Day (Predĺžený víkend)labor-day-movie-poster

2013, Dráma

Réžia: Jason Reitman
Hrajú: Kate Winslet, Josh Brolin, Gattlin Griffith, Clark Gregg, James Van Der Beek, Tobey Maguire
Štúdio: Paramount Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Kanadský režisér Jason Reitman (Juno: Nezrelá na dieťa – 2007, Lietam v tom – 2009), ktorý sa na filme podieľal aj scenáristicky, rozpráva príbeh, ktorý na prvý pohľad vyznieva ako sladkobôľna romanca. Adele sa doteraz nespamätala z toho, že ju pred časom opustil manžel. Jej trinásťročný syn Henry, o ktorého by sa mala starať, sa skôr stará o ňu. Rozpad manželstva tiež prehĺbi jej uzavretosť, a preto sa styku s okolím vyhýba. Pravidelné výpravy pre zásoby do blízkeho supermarketu sú výnimkou.

Pri jednej z nich sa zoznámi s Frankom, ktorý ju nekompromisne požiada o pomoc. Frank práve ušiel z väzenia, pri úteku sa zranil a hľadá dočasnú skrýš, kým sa nepreženie aspoň prvá vlna pátrania. Vydesená Adele ho vezme k sebe domov a snaží sa mu vo všetkom vyhovieť, len aby jej alebo Henrymu neublížil. Postupne sa však pod drsnou fasádou zločinca odhaľuje jeho pravá tvár. Žena, ktorá sa rozhodla zvyšok života prežiť v zúfalstve, zrazu pocíti záchvev šťastia, lásky a nádeje. Otázne je, či im to môže vydržať dlhšie než jeden predĺžený víkend do konca leta.

Režisérske vedenie Reitmana a slušné herecké obsadenie sľubujú intenzívny filmový zážitok. V úlohe Adele sa predstaví úspešná Kate Winslet (Prázdniny – 2006, Núdzový východ – 2008) a Josh Brolin, ktorý sa objavuje najmä v mafiánskych snímkach ako Táto krajina nie je pre starých (2007) či Lovci gangstrov (2013).

V kinách od: 6. 2. 2014

Dallas Buyers Club (Klub poslednej nádeje)dallas-buyers-club-movie-poster

2013, Dráma / Životopisný / Historický

Réžia: Jean-Marc Vallée
Hrajú: Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner, Steve Zahn, Denis O´Hare, Kevin Rankin
Štúdio: Focus Features / Anne Marie Fox
Distribútor: Barracuda Movie

Vo filme Jean-Marca Valléeho (Mladá Viktória 2009) založenom na skutočných udalostiach sledujeme príbeh, v ktorom na kosť vychudnutý Matthew McConaughey (Obhajca – 2011, Vlk z Wall Street – 2013) predvádza strhujúci a najmä autentický herecký výkon, o čom svedčí jeho nominácia na Oscara v tejto kategórii a tiež v kategórii najlepší film roku.

Píše sa rok 1985. Príležitostný jazdec rodea a elektrikár Ron Woodroof sa od lekárov dozvie, že má AIDS a že mu neostáva viac ako 30 dní života. Doktori si vtedy s novou smrteľnou chorobou nevedia dať rady, a tak Ronovi dokážu poradiť jediné – pošlú ho domov zomrieť. Avšak, Ron sa nevzdáva, púšťa sa do bitky o svoj život s lekármi, farmaceutickými firmami, úradníkmi a hľadá cestu, ako prežiť.

Vyráža do Mexika, kde hľadá alternatívne možnosti liečby AIDS a jeho šancou sa tak stáva medzinárodný čierny trh. A keďže nemá čo stratiť, začne tieto lieky pašovať cez hranice USA. Zvláštneho spojenca nájde Ron v Rayonovi, transsexuálovi, ktorý má rovnakú túžbu po živote a rovnakú diagnózu. Ron už nie je len pašerákom liekov, ale stáva sa bojovníkom za dôstojnosť, vzdelanie a spoločenské prijatie HIV pozitívnych ľudí.

V kinách od: 20. 2. 2014

The Monuments Men (Pamiatkári)the-monuments-men-movie-poster

2014, Dráma / Komédia / Dobrodružný / Vojnový

Réžia: George Clooney
Hrajú: Matt Damon, George Clooney, Cate Blanchett, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville
Štúdio: Sony Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

 Pod režisérskou taktovkou Georgea Clooneyho, ktorý naposledy herecky zasvietil vo vesmírnom trileri Alfonsa Cuaróna s názvom Gravitácia (2013), sa spolu s bohatým hviezdnym obsadením presunieme do ťažkých čias druhej svetovej vojny. Scenár k filmu bol napísaný podľa knihy Roberta M. Edsela a Breta Wittera.

Film podľa skutočnej histórie rozpráva o najväčšom love pokladov v histórii. Pamiatkári sú menej známou vojenskou jednotkou, ktorá pôsobila počas svetovej vojny. Jej úlohou bolo nájsť, zachrániť a vrátiť európske umelecké poklady, ktoré nakradli nacisti v nimi obsadených krajinách, čo zahŕňa diela Michelangela, DaVinciho, Van Eycka a Vermeera.

Bola to takmer nesplniteľná úloha, ktorá sa často odohrávala za nepriateľskými líniami a pod paľbou nemeckej armády. Tá mala rozkazy tieto poklady zničiť, aby po páde ríše neostalo vôbec nič. Týchto sedem vojakov, pôvodne riaditeľov galérií, kurátorov a historikov umenia, bojuje s časom, aby zabránili zničeniu stáročnej európskej histórie.

V kinách od: 27. 2. 2014

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.