Naše prvé fašiangy

Zatiaľ nultý ročník fašiangov a študentskej zabíjačky zanechal jediný odkaz: Opakovať! Pred internátom Zobor sa od skorého rána usilovne pracovalo. Prasa, ktoré svoj osud spečatilo, aby poskytlo našim študentom najchutnejšie lahôdky, to malo zrátané. Lebo aj to je typické pre obdobie fašiangov.

„Som rada, že sa takéto niečo udialo pri internáte, pretože konečne môžem vidieť ako vyzerajú fašiangy, keďže som z väčšieho mesta a nikdy som to nevidela,“ zaznelo z radov študentov, ktorí si atmosféru zabíjačky zatiaľ užili prvýkrát. Členovia študentského parlamentu sa aj týmto spôsobom usilovali priblížiť tradície, ktoré sú na dedinách bežné, no do mesta sa dostanú oveľa ťažšie. „My sme v prvom rade chceli ukázať a pripomenúť študentom, o čom sú fašiangy v nitrianskom regióne. Toto je prvý, respektíve nultý ročník, preto je z nás jemne cítiť stres, ale myslím si, že ľudia sa zabávajú, tešia sa a program je nabitý,“ hodnotí Ivan Vasiľovský, predseda Študentského parlamentu.

Hoci zabíjačka trvala od skorých ranných hodín, študentov vylákala vôňa výrobkov až okolo obeda. Pozrieť sa, ako to naozaj na zabíjačke chodí, si nenechali ujsť mnohí. Všetky produkty, vyrobené poctivo a vlastnoručne, si mohli študenti neskôr aj kúpiť. Hlavné slovo pri spracovávaní mal Marek Mikuláši, v rámci tohto podujatia nazývaný „hlavným mäsiarom“. „Budeme robiť hurky, klobásky, kašu a oškvarky, také základné veci,“ povedal nám. Mimochodom, viete ako sa robí napríklad hurka? „Hurka sa robí najmä z mäsa, ale ide tam hlava, kolienka, pľúcka, pečienka. To sa zomelie, dá sa majoránka, čierne korenie, soľ, ale celý recept sa neprezrádza!“ Tajnou prísadou v tomto prípade je samotná chuť. A tá bola naozaj vynikajúca, pretože na výrobky bol počas celého dňa i večera dlhý rad.

Aby sa nielen jedlo, ale študenti videli aj fašiangové tradície, ponúkli členovia súboru Ponitran malú prehliadku folklóru. Po pásme ľudových tancov a piesní prišli na scénu opäť, preoblečení v maskách, ktoré pútali pozornosť všetkých. Cigánky, bosorky, železničiar či Šmolinka nielen slovne predstavili fašiangové tradície, ale následne zatancovali špecialitu – šabľový tanec – čo je typický tanec počas fašiangového sprievodu. Dokonca vyzvali do tanca aj študentov a tým sa odštartovala večerná zábava. Okrem Ponitranu hrala do tanca aj ľudová hudba a neskôr aj hudobná skupina Everlong.

„Ja som veľmi rád, že sa študenti v študentskom parlamente podujali na to, aby zorganizovali takúto akciu. Myslím si, že je to dobrá akcia, lebo to trošku pripomína tie zvyky, ktoré sa na dedinách ešte udržiavajú, a myslím si, že možno pre niektorých študentov je to, čo vidíme za sebou, niečo, čo v živote nevideli. Je to aj dobrý začiatok nového semestra, pretože po prázdninách, respektíve po skúškovom období sa študenti vrátili nazad a môžu sa tu vzájomne vidieť,“ oceňuje aktivitu Študentského parlamentu rektor univerzity Libor Vozár. Dokonca nám prezradil aj svojho favorita spomedzi zabíjačkových výrobkov. „Ja som taký mäsožravec, takže mám rád všetko. S chuťou zjem aj škvarky, hurky či klobásky.“

Kto neochutnal naozaj dobré výrobky, nemusí ľutovať. Stačí si počkať do budúceho roka na ďalší ročník, prípadne oželieť chuť klobásky a navštíviť iné podujatia, ktoré Študentský parlament organizuje. Najbližšie to bude vyhodnotenie internátnej ligy alebo Študentské dni nitrianskych univerzít.

 

autorka: Andrea Janovská
foto: Martina Hatňanková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.